Tunus Meclisi'nde olaylı oturum

Tunus Meclisi'nde olaylı oturum

Perşembe, 5 Mart, 2020 - 13:15
Tunus/ Munci es-Saidani

Tunus parlamentosunun son oturumunda gerginlik yaşandı.

Bazı milletvekillerinin, genel oturum sırasında onaylanmak üzere sunulan bir dizi yasa hususunda karşılıklı suçlamalarda bulunduğu gözlendi.

Bazı milletvekillerinin muhalefetteki Özgür Anayasa Partisi Genel Başkanı Abir Musa’yı tekfir etmesi ve İslam düşmanlığı ile suçlamasının ardından durum daha da kötüleşerek kontrolden çıktı.

Oturumdaki kaos nedeniyle milletvekillerinden bazıları, Özgür Anayasa Partisi milletvekillerine hitaben, Tunus’un eski Başbakanı Zeynel Abidin Bin Ali rejimine yöneltilen ‘Defol’ sloganını yükseltti. Kargaşa, Özgür Anayasa’nın ‘kontrol noktası’ talebinde ısrar etmesi nedeniyle çıktı. Milletvekilleri, önce bağırarak, diğer milletvekillerinin müdahalelerini boykot etmeye çalıştı. Daha sonra da milli marşlarını söyleyerek, parlamentonun başkan yardımcısı Semire eş-Şavaşi’ye oturumu erteleme çağrısı yaptı.

Eylemler, İslamcı çizgideki Nahda Hareketi’nin, Abir Musa’yı ‘Diktatör’ olarak nitelendiren ve ‘koronavirüsüne benzeten’ Milletvekili Amine bin Hamid’in müdahalesine kızmasına neden oldu. İktidar koalisyonuna katılan Demokratik Blok Milletvekili Samiyye Abbo da Özgür Anayasa Bloğu Genel Başkanı, tüm ailesi ve parti üyelerinin malları hakkında ‘şüpheli oldukları gerekçesiyle ve siyasi faaliyetlerini finanse etmek için fon aldığı şüphesiyle’ kapsamlı bir soruşturma açma çağrısında bulundu. Abir Musa, Tunus’taki siyasi ve parlamento çalışmalarını önemsiz görme, demokratik süreci bozma ve Temsilciler Meclisi'nin çalışmalarını engelleme’ ile suçlandı.

Öte yandan siyasi çevrelerde ‘siyasal İslam’ı reddetmesiyle tanınan Abir Musa, parlamentonun ‘tekfircilik için bir alan oluşturmak üzere’ siyasi şiddet aşamasını aştığını belirtti.

4 Mart’taki oturuma hakim olan kaosun ortasında Özgür Anayasal Partisi milletvekilleri de parlamento başkanı Raşid el-Gannuşi’nin bürosuna girmeye çalıştı.

Ancak güvenlik organları, milletvekillerine engel olurken durum, Gannuşi’nin genel oturuma katılmak üzere bürosundan ayrılmasının hemen ardından öfke halinin büyümesine yol açtı. Milletvekilleri, Gannuşi’yi engellemeye çalışırken, yeni bir kaos hali oluştu.

Seyfeddin Mahluf liderliğindeki İslamcı çizgideki Onur Koalisyonu’ndan iki milletvekili de Abir Musa’yı ve bloğundaki 17 milletvekilini, seçim yasasını değiştirmeye yönelik bir tasarıyı tartışmak için düzenlenen oturumda ‘İslam düşmanı’ olmakla suçladı.

Söz konusu nitelendirme, Özgür Anayasa Partisi mensupları arasında sert tepkilere yol açtı. Aynı şekilde Abir Musa ise partisine mensup milletvekillerinin, ‘parlamento çatısı altında tehdit edildiğini’ söylerken, hukukçulara ve kamuoyuna da kendilerini destekleme çağrısında bulundu.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Kays Said, 4 Mart’ta ‘Tunus makamlarının, şehri ele geçirmeye ve onu DEAŞ’ın bir beyliği haline dönüştürmeye çalışan terör unsularına karşı zafer kazanmayı başardığı’ Ben Gardane destanının dördüncü yıldönümünü kutlamak için ülkenin güneyindeki Ben Gardane şehrine ziyarette bulundu. Cumhurbaşkanı Said ayrıca, Ben Gardane destanının şehitlerinin kabirlerini ve savaş için dikilen anıtı da ziyaret etti.

Ben Gardane şehrine, 7 Mart 2013 tarihinde terör saldırısı gerçekleşti. Saldırıda, 55 terörist öldürülürken, güvenlik güçleri ve askeri birlikler arasından da 12 üye ve 7 sivil hayatını kaybetti.


Editörün Seçimi

Multimedya