Suudi Arabistan’da 38 yeni koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi

Suudi Arabistan’da 38 yeni koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi

Çarşamba, 18 Mart, 2020 - 08:30
Koruyucu maske takan Suudi bir adam (AFP)
Riyad/Şarku’l Avsat

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada ülkede 38 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası daha tespit edildiğini belirterek toplam vaka sayısının 171’e ulaştığını belirtti.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada ülkede 38 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası daha görüldüğünü bilirdi. 161 ülkeyi saran virüsün yayılmasını önlemek ve yok edilmesini sağlamak için küresel ve bölgesel olarak yoğun çabalar gösteriliyor.

Bakanlık yaptığı açıklamada “İlk üç vaka Cidde’de ortaya çıktı. Bunlardan ilki daha önce açıklanan bir vakayla temasta bulunan bir Suudi vatandaşı, ikincisi Almanya’dan gelen biri, üçüncüsü İngiltere’den gelen bir Ürdün vatandaşı, dördüncü ve beşinci vakalar kendi ülkelerinden gelen Mısır uyruklu bir erkek ve bir kadın, altıncı vaka ise kendi ülkesinden gelen Türk bir kadındır” ifadelerini kullandı. Bakanlık tüm vakaların Mekke’de bir sağlık kuruluşunda karantina altına alındığını belirtti.

Açıklamanın devamında: “Katif’te on vaka daha tespit edildi. Bunlardan altısı Irak’tan gelen vatandaşlar, yedincisi İtalya’dan gelen bir kadın vatandaş, sekizincisi başka bir vaka ile temasta bulunmuş olan biri, son iki vatandaş ise henüz inceleme aşamasında. Dahran’da da üç vakanın tespit edildiği belirtilerek bunların; İspanya’dan gelen bir vatandaş ve daha önce açıklanmış bir vakayla temasta bulunan iki kişi oldukları” bilgisine yer verildi.

Bakanlık “Ürdün, Umman, Hindistan, İngiltere, Türkiye, İsviçre ve Avusturya’dan gelen 13 vaka bulunuyor. Ayrıca vakalar arasında İspanya’dan gelen Ürdünlü biri, Suudi Arabistan vatandaşı üç kişi, Suudi Arabistan’da ikamet eden ve önceki vakalarla temas etmiş olan Filipin uyruklu iki kişi bulunuyor” ifadelerine yer verdi.

Suudi Arabistan’da bugüne kadar toplam 171 vaka görüldüğü, bunlardan altısının iyileştiği diğerlerinin ise karantina altında prosedürlere uygun bir şekilde sağlık hizmeti aldığı belirtildi.

Bakanlık bireylere kendi güvenlikleri ve toplumun güvenliği için talimatlara uyma, tokalaşmaktan kaçınma, elleri sık sık yıkama, kalabalık yerlerden uzak durma çağrısında bulundu. Ayrıca açıklamada, virüs hakkında bilgi almak isteyen kişilerin 937 numaralı telefondan acil yardım merkeziyle iletişim kurabileceği belirtildi ve bilginin resmi kaynaklardan alınması, söylentilere kulak asılmaması gerektiğinin altını çizildi.


Editörün Seçimi

Multimedya