​BAE’de 102, Katar’da ise 44 yeni koronavirüs vakası kaydedildi

​BAE’de 102, Katar’da ise 44 yeni koronavirüs vakası kaydedildi

Pazartesi, 30 Mart, 2020 - 08:00
Dubai’de sokak sterilizasyon çalışmalarından bir kesit (AFP)
Abu Dabi / Şarku’l Avsat

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sağlık Bakanlığı 29 Mart itibariyle 102 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası kaydederken, Katar’da ise son 24 saat içinde 44 yeni vaka görüldü.

BAE Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, virüs tanısı konulan yeni vakaların, daha önce açıklanan vakalarla temas halinde olanlar arasında yapılan incelenmeyle tespit edildiği belirtildi. Yurtdışı seyahatleriyle ilgili durumlara ek olarak önleyici tedbirlere ve fiziksel mesafe kuralına bağlı kalınmaması yüzünden toplam vaka sayısının 570’e yükseldiği ifade edildi.

Yapılan açıklamada, virüsten etkilendiği teyit edilen vakaların uyruk bilgisine de yer verildi. Buna göre, tespit edilenler arasında Yeni Zelanda, Slovakya, Fas, Yunanistan, Çin, Fransa, Almanya, Cezayir, Irak, Kolombiya, Venezuela, Polonya, İsveç, Avustralya, Etiyopya, Kanada, Lübnan, Sudan, Suudi Arabistan ve Portekiz vatandaşı birer kişi, Brezilya vatandaşı iki, İtalya ve İrlanda uyruklu üçer, Mısır’lı altı, BAE ve Filipinler’den yedişer kişi, İngiliz vatandaşı 16 ve Hindistan uyruklu 30 kişi bulunduğu belirtilirken, “tüm hastaların sağlık durumu stabil olup, gerekli sağlık hizmetlerine tabi tutulmaktadırlar” ifadelerine yer verildi.

BAE Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasında, “Yaşanan yeni ölüm vakasının 47 yaşında Arap bir kadına ait olduğu, ölümle sonuçlanan komplikasyonlara yol açan çeşitli kronik hastalıklarının bulunduğu” ifade edildi. Açıklamada ayrıca, biri Filipinler’den ikisi ise Hindistan’dan olmak üzere, Kovid-19 taşıdığı tespit edilen 3 yeni hastanın hastaneye sevk edildiği ve aldıkları gerekli sağlık hizmetinin ardından hastalığın bütün belirtilerini atlattıklarına işaret edildi. Bu vakalarla birlikte virüsü yenen kişi sayısının 58’e ulaştığı belirtildi.

Yaklaşık 9 Milyon 400 bin nüfuslu BAE kozmopolit bir toplum yapısına sahip. Ülkenin sadece yüzde 16,5’i BAE  vatandaşı. BAE’nin Yüzde 83,5’ini ise Dünyanın farklı ülkelerinden gelen çeşitli sektörlerde çalışan işçiler oluşturuyor.

Öte yandan, son 24 saat içinde kaydedilen 44 yeni vaka ve 1 ölümle birlikte Katar’da Kovid-19’dan etkilenen toplam kişi sayısı 634’e yükseldi. Şimdiye kadar 48 kişi virüsü yenerek iyileşti.

Yaklaşık 2 Milyon 840 bin nüfuslu Katar kozmopolit bir toplum yapısına sahip. Ülkenin sadece yüzde 9’u Katar vatandaşı. Katar’ın yüzde 91’ini ise Dünyanın farklı ülkelerinden gelen çeşitli sektörlerde çalışan işçiler oluşturuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya