Rusya'nın Libya'daki faaliyetlerinden endişe duyan ABD, Tunus’a Güvenlik Güçleri Yardım Tugayı konuşlandırmayı planlıyor

Rusya'nın Libya'daki faaliyetlerinden endişe duyan ABD, Tunus’a Güvenlik Güçleri Yardım Tugayı konuşlandırmayı planlıyor

Cumartesi, 30 Mayıs, 2020 - 11:15
ABD ordusu unsurları. (Arşiv- AFRICOM)
Tunus/Şarku’l Avsat

ABD ordusu dün, Rusya'nın Libya'daki faaliyetlerinden duyduğu endişe nedeniyle Tunus'a "Güvenlik Güçleri Yardım Tugayı" konuşlandırabileceğini duyurdu.

Yapılan değerlendirmeler bölgesel ve küresel güçlerin, Birleşmiş Milletler’in (BM) silah ambargosunu ihlal ederek Libya’ya silah ve savaşçı yollayarak iç savaşa müdahale ettiği yönünde.

Amerika Birleşik Devletleri Afrika Komutanlığı (AFRICOM) tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Rusya, Libya'daki çatışmayı körüklerken Kuzey Afrika'daki güvenlik de oldukça önemli bir endişe haline geldi. Güvenlik Güçleri Yardım Tugayı’nı kullanmak da dahil Tunus ile ortak güvenlik kaygılarımızı gidermeye yönelik yeni yollar arayacağız.”

Tunus Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da ABD'nin Tunus ordusunun kapasiteni geliştirmede kilit bir ortak olduğu bildirildi.

ABD ordusu geçen çarşamba günü, Rusya’nın Libya Ulusal Ordusu’nun Jafra Hava Kuvvetleri Üssü’ne  (LUO) 14 adet MiG-29 ve Sukhoi Su-24 uçağını gönderdiğini açıklamıştı. LUO ve Rusya ise söz konusu iddiayı reddetti. 


Editörün Seçimi

Multimedya