Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’un güneyindeki “işsizlik protestoları” çatışmaya dönüştü

Tunus’un güneyindeki “işsizlik protestoları” çatışmaya dönüştü

Pazartesi, 22 Haziran, 2020 - 07:45
Tunus / Şarku’l Avsat

Tunus güvenlik güçleri Tunus’un güneyinde bulunan Tatavin şehrinde işsizlerin düzenlediği protesto gösterisine müdahale etti.

Güvenlik güçleri, göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı. Gözaltına alınan bir protestocunun serbest bırakılması çağrısında bulunan protestocular, hükümetten gençlerin bölgede faaliyet gösteren petrol şirketlerine istihdamını öngören anlaşmanın uygulanmasını talep ediyor.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den naklettiğine göre, Tatavin şehri sokakları yüzlerce protestocu ile güvenlik güçleri arasındaki kovalamacalara tanık oldu. Protestocular araç lastikleri ateşe verip yolları kapatırken güvenlik güçleri ise göz yaşartıcı gaz kullandı.

Tunus hükümetinden bölgedeki birçok işsizin istihdamı için 2017 yılında imzalanan söz konusu anlaşmanın taahhüdünü isteyen protestocular, şehrin bazı kısımlarında haftalardır çadır kuruyor. Aynı zamanda marjinal devletin Kamur bölgesinde petrol ve gaz çıkartan şirketlere ait kamyonların geçtiği yolları kapattı. Aynı şekilde 2017’de de protestocular ile güvenlik güçleri arasında benzer çatışmalar yaşanmıştı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya