Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran: Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 109 kişi hayatını kaybetti

İran: Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 109 kişi hayatını kaybetti

Cuma, 26 Haziran, 2020 - 15:45
İranlı bir kadın cami girişinde ateş ölçümü yapmakta (Reuters)
Londra/Şarku'l Avsat

İran’da son 24 saatte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 109 kişinin daha hayatını kaybettiği bildirildi.

Bloomberg’in haberine göre, son 24 saatte ülke genelinde salgın nedeniyle ölü sayısı 109 kişi daha artarak, 10 bin 239'a yükselirken, 2 bin 628 yeni vaka kaydedildi.

Kovid-19 tespit edildikten sonra sağlığına kavuşanların sayısı ise 177 bin 752’ye yükseldi.

Tahran ve Fars kentinde tedavi için hastaneye giriş yapanların sayısı arttı fakat Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, dünkü açıklamasında, tedavi için hastaneye en çok giriş yapılan şehirlerin Ahvaz, Kürdistan, Hürmüzgan, Buşehr ve Kirmanşah olduğunu belirtti.

İran devlet haber ajansının aktardığına göre, Sağlık Bakanı Said Nemeki, Bakanlığın Ahvaz ilinde Kovid-19 ile mücadelede ‘nispeten şiddetli’ bir salgınla mücadele ettiğini söyledi. Nemeki, Bakanlığın gün içerisinde hasta sayısının zirve yapmasını beklediğini belirtti.

BBC Farsça’nın paylaştığı yeni bir araştırmada, hayatını kaybedenlerin sayısının resmi rakamların 5 katı olduğu tahmin ediliyor. İran Meclisi’ne bağlı Araştırmalar Merkezi’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı araştırmada, hayatını kaybedenlerin sayısının açıklanan resmi rakamların iki katı olduğu değerlendirmesi yapıldı.


Editörün Seçimi

Multimedya