Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da koronavirüs kaynaklı günlük ölü sayısı 100’ün altına düşmüyor

İran’da koronavirüs kaynaklı günlük ölü sayısı 100’ün altına düşmüyor

Cumartesi, 27 Haziran, 2020 - 07:45
Tahran’daki bir camide yapılan ateş ölçümü. (Reuters)
Londra-Tahran/Şarku’l Avsat

İran’da Kovid-19 salgınından kaynaklanan günlük ölü sayısı ardı ardına sekizinci gün de 100’ün üzerinde oldu.

Şarku’l Avsat’ın Reuters’dan naklettiği habere göre İran Sağlık Bakanlığı dün yaptığı açıklamada, önceki gün kaydedilen 109 yeni ölüm vakası ile birlikte ülkede yaşamını yitirenlerin 10 bin 239’a ulaştığını bildirdi. Bakanlık son 24 saat içinde 2 bin 628 yeni vakanın kaydedildiğini, vaka sayısı toplam 217 bin 724’e yükseldiğini belirtti. 177 bin 852’sinin de sağlığına kavuştuğu bilgisi verildi.

Son bir haftadır izlenen vaka ve ölü sayılarındaki keskin artış, nisan ayı ortasında kısıtlamaların aşamalı olarak kaldırılmaya başlamasının ardından geldi.

Üst düzey yetkililer, salgının yayılmasını önlemeye yönelik sağlık kurallarına uyulmaması halinde yönetimin kısıtlamaları yeniden yürürlüğe koyacağı konusunda uyarıyor.

İran resmi televizyonu dün, düğünlere, taziye toplantılarına ve diğer etkinliklere katıldıktan sonra virüse yakalandıklarını aktaran bir dizi hastayla yaptığı röportajları yayınladı.

Haberde, Batı Loristan eyaletindeki taziye merasimine katılan 35 kişinin virüse yakalandığı, üçünün yoğun bakım tedavisi gördüğü belirtildi.

Hükümete bağlı Koronavirüsle Mücadele Ekibi Başkanı Ali Rıza Zali, raporlarun, yaklaşık 9 milyon nüfuslu Tahran’ın yüzde 20’sinin virüsten etkilenmiş olabileceğini gösterdiğini söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya