Afrikalı göçmenin Libya’da yaşadığı acılar

Afrikalı göçmenin Libya’da yaşadığı acılar

Pazartesi, 29 Haziran, 2020 - 14:45
Libya çölünde yardım bekleyen Afrikalı göçmenler (AP)
Kahire / Şarku’l Avsat

Fildişi Sahili’nden 32 yaşındaki Abel, daha önce iki kez Libya’dan Avrupa’ya göç etmeye çalıştı, ancak başarılı olamadı. Üçüncü kez ise Abel, Libya’yı deniz üzerinden terk etmek için en iyi arkadaşından 200 Libya dinarı borç aldı. Abel, 66 göçmenle birlikte tahta bir teknede amaçsız şekilde 2 gündür yelken açtıktan sonra tesadüfen ‘SOS Akdeniz’ insani gemisine denk gelerek Allah’a şükretti.

Bir berber olan Abel, 1,5 yıldır ya inşaat sektöründe çalışıyor ya da tarlaları sürüyor. Gemideki Fransız Haber Ajansı (AFP) muhabirine konuşan Abel, ilk kaçma girişiminin Ağustos 2019’un başlarında nasıl başarısızlıkla sonuçlandığını anlattı. Bir taraftan da sabah yemeğini yiyen Abel, “Beni Libya sahilinden alan kaçakçılar, yolda bir gemi bulacağımızı söyledi. Maalesef Libya sahil güvenlik görevlilerini gördük” ifadelerini kullandı.

Abel, “Karaya ulaştığımızda karşımıza cehennemin kapıları açıldı. Önce üzerimizdekileri tamamen çıkardılar. Daha sonra çıplak halimizle bizi silahlılar tarafından korunan 8 hücreli bir eve götürdüler. Sabahları küçük bir ekmek, akşamları da az bir tabak makarna verdiler. Bu durum, 1,5 ay böyle devam etti. Dayak yedik. Gardiyanlar zindanlara girdikleri gibi saygı duruşuna geçiyorduk, aksi taktirde istismara maruz kalıyorduk” ifadelerini kullandı.

Nihayetinde ailesinin serbest bırakılması için 350 bin frank (yaklaşık 530 Avro) ‘kefalet’ ödediğini söyleyen Abel, 5 ay önceki ikinci kaçma girişimi sırasında kaçakçının, 90 kişilik bir tekne taahhüdünde bulunduğunu, ancak 12 metrelik eski bir lastik botta, kadınlar ve çocuklar da dahil 158 kişi olduklarını belirtti. Abel, botun sabah yaklaşık 3 gibi yola koyulduğunu söylerken, “200 metre sonra botun altı yırtılmaya başladı. Kendimizi denizde bulduk. Çocukları kurtardık. Ama kaza 1 km daha uzakta olsaydı, hepimiz boğulurduk” dedi.

Yeni bir bota taşınmak için ek 1500 dinar (950 Avro) ödemeyi reddettiğini, çünkü 2500 dinar ödemiş olduğunu belirten Abel, bu durumun, Libya’daki göçmenlerin yaşamı olduğunu belirtti. Abel ayrıca, sol elinin parmaklarından birinin gördüğü işkence nedeniyle zarar gördüğünü ifade etti.

Abel, iş fırsatı bulma umuduyla Libya’ya ulaşmak için çölü geçtiğini, ‘onur’ bulmak için de denizi geçmeyi hayal ettiğini söyledi. Geçen aylarda ‘bu akşam Libya’dan gideceğini söyleyen’ Malili bir arkadaşı saçlarını kestirmek için yanına gelene kadar da umudunu kaybetmişti. Abel, gülümseyerek, “Kendime hayat ve ölüm arasındaki çizginin yakın olduğunu ve riske girmeden de hiçbir fayda elde edemeyeceğimi söyledim” dedi. Avrupa’da bir kuaförde iş bulma umuduyla küçük sırt çantasında tıraş makinesi taşıdığını söyleyen Abel, Avrupa’ya ulaştığında arkadaşından borç aldığı 120 Euro’yu ödeyeceğini ve Libya sayfasını kapatacağını vurguladı.


Editörün Seçimi

Multimedya