Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da maske zorunluluğu getirildi

İran’da maske zorunluluğu getirildi

Cumartesi, 4 Temmuz, 2020 - 15:15
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün Tahran'da bir toplantıda koruyucu maske takıyor (Reuters)

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, başkent Tahran'da düzenlenen Koronavirüsle Ulusal Mücadele Kurulu toplantısında, İran'da açık alanlar ve genel mekanlarda maske takmanın yarından itibaren 2 hafta süreyle zorunlu olacağını söyledi.

"Tüm kurumlarda, özellikle de devlet dairelerinde maske takılması ve sağlık kurallarına riayet edilmesi şartıyla hizmet verilecek" ifadesini kullanan Ruhani, maskesiz olanlardan kurala uymalarının isteneceğini belirtti.


“İşe maskesiz gelen çalışanlar gelmemiş sayılacak”

Memurların, çalıştıkları dairelere maskesiz gelmeleri halinde işe gelmemiş kabul edileceklerini vurgulayan Ruhani, "İdari hizmetlerden, bankacılık ve taşımacılıktan da ancak sağlık kurallarına bağlı kalmak ve maske takmak şartıyla istifade edilebilecek" diye konuştu.

Maske takma kültürünün halk arasında yaygınlaştırılması gerektiğini anlatan Ruhani, kısıtlamaların hiçbirinin kalıcı olmadığını ve bölgelerdeki vaka artış oranlarına göre değişikliklere gidilebileceğini sözlerine ekledi.


Editörün Seçimi

Multimedya