Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan, salgınla mücadelede izolasyon ve ev karantinasında ısrarcı

Suudi Arabistan, salgınla mücadelede izolasyon ve ev karantinasında ısrarcı

Pazartesi, 6 Temmuz, 2020 - 11:00
Tebük’de kamu alanlarında ihtiyati tedbirlerin uygulanması takip ediliyor (SPA)

Suudi Arabistan’da, toplamda kaydedilen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları 210 bine yaklaşırken, rakamlar ise her 170 kişiden birinin salgına yakalandığını doğruluyor. Bu nedenle, aynı ailedekiler veya aynı konutu paylaşanlar arasındaki salgın oranlarını azaltmak için daha etkili ev izolasyonu veya karantina önlemleri almanın önemi vurgulanıyor.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, dün 3 bin 580 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini, bin 980 kişinin iyileştiğini, 58 kişinin ise hayatını kaybettiğini açıkladı. Beş ay içerisinde toplamda 209 bin 509 vaka kaydedildi. İyileşen kişi sayısının toplam vakaya oranı ise yüzde 70’leri aşıyor.

Şuanda hastanelerde yatan veya uzman doktorların doğrudan iletişim ile uzaktan takip ettiği, telefon veya akıllı saat uygulamalarından sağlık durumlarını bildirerek ev karantinasında bulunan 62 bin 357 koronavirüs aktif vakası mevcut. Kişiler evde karantina altına alınmadan önce, izolasyona uygun olup olmadığını öğrenmek için evler bölgedeki, valilikteki veya sağlık birimindeki ekip tarafından denetleniyor.

Tıbbi izolasyon, karantina uygulamasından farklılık gösteriyor. Zirâ izolasyon, koronavirüse yakalanmış veya belirti gösteren kişilerin tâbi tutulduğu bir uygulamadır. Karantina ise salgın kaynağı olduğundan şüphelenilen ancak semptomlara rastlanmayan kişilerin (vakalar ile temas içerisinde olanlar gibi) tâbi tutulduğu uygulamaya deniyor. Karantina veya izolasyon, sağlık durumu değerlendirmesine bağlı olarak, belirli bir tesiste, hastanede veya evde yapılıyor, bu minvalde gerekli ihtiyaçlar karşılanıyor.

Sağlık Bakanlığında Bulaşıcı Hastalıklar Danışmanı ve Koruyucu Sağlık Yardımcı Vekili Dr. Abdullah Asiri, koronavirüs gelişmeleriyle ilgili basın toplantısında, ev izolasyonu ile ev karantinası arasındaki farktan bahsetti. Bu minvalde örnekler veren Asiri, evde bir baba virüse yakalandığı taktirde izole edileceğini, izolasyon süresinin 10. gün sona ereceğini, ancak onunla temasa geçen aile üyelerinin 14 gün süreyle karantinada kalmak zorunda olduklarını hatırlattı. Söz konusu karantina süresinde herhangi bir kişide herhangi bir semptom baş gösterdiği taktirde izolasyon aşamasına gireceğini, bunun de semptomlar başladığından itibaren 10 gün süreceğini söyledi.

Diğer yandan, salgın hakkındaki gelişmelerden bahseden Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Abdulali, “2000 ila 2500 arasında gidip gelen kritik vakalar kaydediyoruz. Geçen haftaki yükseliş sınırlıydı. Vakaların çoğu stabil durumda. Narkoz verilen vakaların üçte ikisi, kronik hastalardan muzdarip ve 60 yaş üstü” ifadelerinde bulundu.

Koronavirüs teşhis merkezleri ve Tetamman kliniklerinde en az yarım milyon kişiye hizmet verildiğini söyleyen Abdulali, yalnızca yakınlardaki semt sakinlerine hizmet vermeyen bu merkezlerin gerektiği taktirde genişletileceğini bildirdi.

Aynı zamanda, “10 kişi bir araya geldiğinde, bunlardan biri sağlık şartlarına dikkat eder diğerleri ise temasta bulunursa, bu diğer kişilerin salgına yakalanma olasılığı daha yüksektir. Herkesin temas oranına göre farklılık gösterebilir” ifadelerini kullandı.

Koronavirüs teşhis testi pozitif çıkan vakalar, şayet tıbbi nedenler dolayısıyla hastaneye yatmalarına gerek yoksa ve evde bakım yeterli olacaksa ev izolasyonuna tâbi tutuluyor. Bu kişilere ev izolasyonu hakkında gerekli talimatlar, broşürler ve yönergeler veriliyor; “Tetamman” ve “Tawakkalna” mobil uygulamalarını indirip kaydolmaları sağlanıyor. Aynı zamanda, semptom gösteren kişilere akıllı saatler veriliyor, bu kişilerin bu saatleri taktığından, güncellediğinden ve ilgili taahhüdü imzaladığından emin olunuyor.


Editörün Seçimi

Multimedya