Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus: Nahda’dan ‘siyasi provokasyonu’ suç kabul eden yasa tasarısı

Tunus: Nahda’dan ‘siyasi provokasyonu’ suç kabul eden yasa tasarısı

Salı, 7 Temmuz, 2020 - 14:45
Abir Musa, Tunus’un başkentinde sivil devlet savunusunun yapıldığı bir toplantıda konuşurken (EPA)

Tunus Parlamentosu’nun hakim bloğu Nahda Hareketi, hükümet koalisyonuna katılan taraflar arasında hakim olan buhranlı bir siyasi iklim ve meclisteki partiler arasındaki gergin ilişkiler ortasında ‘siyasi provokasyonun’ suç kabul edilmesini isteyen bir yasa tasarısı sundu.

Nahda Hareketi, önerilen yasa tasarısının ‘provokatif siyasi konuşmaları’ ortadan kaldırmayı, bireylerin saygınlığını ve siyasi eylem etiğini korumayı amaçladığını açıkladı. Tasarının ayrıca, devlet, nefret söyleminin ve nefretin yayılmasının tüm tezahürlerinden kaçınmak için politikalar, stratejiler ve eylem planlarının kontrolünü üstleneceği, çeşitli alanlarda mücadele edileceği ifade edildi.

Hukuk uzmanları, bu girişimin siyasi partiler arasında ses getirebileceğini söyledi. Ancak, ülkede nefret söylemlerini suç addeden çeşitli yasal metinlerin varlığı nedeniyle sınırlı etkinliğe sahip olacağına işarette bulunuldu. Mesele, uygulama alanları, siyasi ve sosyal partilerin politik söylem geliştirme ihtiyacının farkındalığıyla ilgili. Yasa tasarısı belki de açık şiddet, savaş ve nefret çağrılarıyla dolu iletişim platformlarına yönelecek. Bunlardan sonuncusu Tunus Genel İşçi Birliği (Sendikası) Genel Sekreteri Nureddin et-Tabubi’nin kanını dökme çağrısı olmuştu. Bu durum, çağrıların arkasında kimin olduğu hakkında geniş bir politik tartışmaya neden oldu.

‘Tunus İletişim Yasası’ herhangi bir tarafın sanal platformlarda gerçekleştirilen provokatif söylemleri suç kabul ediyor. Bu, bazı hukuk uzmanlarının siyasi partilerin rekabetlerini, karar verilemeyen veya üzerinde anlaşmaya varılamayan dosyaları açmak yerine Tunusluların çıkarlarına hizmet eden kalkınma ve istihdam programları üzerindeki temel farklılıklarını yönlendirmeleri gerekliliği konusunda söyledikleriyle uyumluydu.

Gözlemciler, Nahda Hareketi liderlerinin İhvan-ı Müslimin’i terör örgütü olarak sınıflandıran bir listeden kaçmaya çalıştığını düşünüyor. Bu listenin arkasında muhalefetteki Abir Musa liderliğinde bulunan Özgür Anayasa Partisi var. Bazı politikacılar bu listeyi Tunus'un güvenlik ve istikrarına hizmet etmeyen bir tür politik teklif olmakla suçladı.

Öte yandan geçtiğimiz Pazar günü yapılan Jebiniana (Sfax) ve Hassi el-Ferid (Kasserine) bölgelerinde yapılan kısmi seçimlerin galibi Nahda Hareketi oldu. Hareket Haasi el-Ferid bölgesinde bin 271 oy alırken en yakın rakibi 750 oy aldı. Jebiniana bölgesinde 3 bağımsız liste 18 sandalye kazandı. Nahda Hareketi ise 6 sandalye elde etti.

Öbür yandan Nahda Hareketi’nin bu yıl içerisinde gerçekleştirilmesi beklenen 11. Kongre’de lider Raşid Gannuşi’nin halefi olacak isimler ile ilgili senaryolar hakkında Gannuşi’nin Yardımcısı Ali Arid, “Hareketin, Gannuşi’ye halef olup ülkede önemli siyasi bir rol oynamaya devam edecek kadar oyuncusu var. Hareket, lider planıyla bir futbol antrenörü gibi ilgileniyor. Mükemmel oyuncularımız var” dedi. Gannuşi’nin halefini seçme konusunda bir sorun olmadığının altını çizdi.


Editörün Seçimi

Multimedya