Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Rusya, salgının hızla yayıldığı Sibirya’daki bir köyü hendekle karantinaya aldı

Rusya, salgının hızla yayıldığı Sibirya’daki bir köyü hendekle karantinaya aldı

Çarşamba, 8 Temmuz, 2020 - 08:00
Rus hükümetinin hendekle çevrelediği köy. (Reuters)
Moskova / Şarku’l Avsat

Rus yetkililer, Sibirya'daki uzak bir köyde geleneksel bir törene katılanların çoğunda koronavirüs vakası kaydedilmesiyle birlikte bölgeye karantina uygulamak için köyün etrafına hendekler kazdırdı.

Sibirya'nın Buryatya bölgesindeki Baykal Gölü'nün yaklaşık 30 km güneydoğusunda yer alan 390 nüfuslu Shuluta köyünde 37 koronavirüs vakası tespit edildi.

Reuters haber ajansına göre Yerel Yönetim Başkanı Ivan Alkheyev. Muhtemelen 95 kişinin enfekte olmuş kişilerle temasa geçtiğini ve köyün karantinaya alınması gerektiğini söyledi.  Salgının, onlarca köylünün 10 Haziran’da koronavirüs teşhisi konulan bir kadın tarafından düzenlenen geleneksel törenlerden birine katılmasıyla başladığını belirtti.

Shuluta’yı çevreleyen hendek 29 Haziran'da, ziyaretçilerin yakındaki Tonka Milli Parkı'na giderken köye girmesini önlemek ve karantinaya karşı çıkan yerlilerin hareketini sınırlamak için bir önlem olarak kazıldı.

Rus yetkililer, bölgede halka açık etkinliklerin yasak olmasına  rağmen söz konusu geleneksel töreni gerçekleştirenlerin para cezasıyla karşı karşıya kalabileceklerini bildirdiler.

Yerel yetkililer ve devriyeler, ambulanslar ve gıda dağıtımı için köye giden bir yolu açık bıraktı.

Koronavirüs vaka sayısı 694 bin 230'a yükseldiği Rusya salgından en fazla etkilenen dördüncü ülke konumunda.


Editörün Seçimi

Multimedya