Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tahran, Şam rejiminin hava savunmasını güçlendirecek

Tahran, Şam rejiminin hava savunmasını güçlendirecek

Perşembe, 9 Temmuz, 2020 - 14:15
Tahran ve Şam arasında askeri işbirliğinin güçlendirilmesini öngören anlaşmanın imza töreni (Tasnim)
Moskova/Raid Cabir-Londra/Şarku’l Avsat

Suriye ve İran hükümetleri, Şam rejiminin hava savunmasını güçlendirmek de dahil olmak üzere iki ülke silahlı kuvvetleri arasında işbirliği ve koordinasyonu öngören askeri bir anlaşmaya imza attı.

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri ve Suriye Savunma Bakanı Ali Abdullah Eyüp, iki dost ülkenin silahlı kuvvetlerinin çeşitli faaliyet alanlarında askeri ve güvenlik işbirliğini geliştirmek için kapsamlı bir askeri anlaşmaya vardığını açıkladı.

İran devlet televizyonuna göre Bakıri düzenledikleri ortak basın toplantısında, “Anlaşma, ABD baskısı karşısında irade ve kararlılığımızı güçlendirecek” dedi.

Suriye resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre Eyüp ise, askeri ve güvenlik açısından işbirliğini öngören anlaşmanın nitelikli ve devamlı olduğunu dile getirdi.

İki ülke arasında imzalanan bu ani anlaşma, Rusya’nın çıkarlarını korumak ve İsrail’i memnun etmek için İran’ın Suriye’deki askeri ve ekonomik olarak genişlemesini engelleme girişimlerine dair haberler çıktığı bir dönemde geldi.

Anlaşma aynı zamanda, Türkiye ve Rusya’nın, Suriye ve Libya konusunda işbirliği yaptığı bir dönemde gerçekleşti.

Bu arada Rusya, Suriye’deki durum konusunda Birleşmiş Milletler (BM) ile arasındaki uçurumu genişletmek için bir adım daha atarak, BM uzmanları tarafından savaş suçları ve insanlığa karşı işlenen suçlar hakkında son birkaç ay içinde Suriye’de hazırlanan raporu sert bir şekilde eleştirdi.

Buna ilaveten, Rusya ve Çin, Suriye’de yaklaşık 3 milyon kişiye ulaşacak uluslararası yardımların gönderilmesini sağlayan ve 10 Temmuz’da görev süresi dolacak mekanizmanın yenilenmesini veto etti. 

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Rusya'nın bu konuda alternatif bir proje hazırladığını söyledi.


Editörün Seçimi

Multimedya