Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus muhalefeti erken seçim istiyor

Tunus muhalefeti erken seçim istiyor

Perşembe, 9 Temmuz, 2020 - 17:15
Tunus Başbakanı İlyas el-Fahfah (Reuters)

Tunus’ta birden fazla siyasi ve toplumsal taraf, ülkedeki siyasi sahneyi yeniden şekillendirmek ve hükümet koalisyonu bileşenlerini bölen derin anlaşmazlıkların üstesinden gelmek amacıyla erken parlamento seçimlerine başvurma olasılığına dikkati çekti.

İslamcı çizgideki Nahda Hareketi Merkez Karar Yürütme Kurulu üyesi ve Medya Sorumlusu Halil el-Bergusi, bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, hareketin mevcut hükümete tam bir inanç ve memnuniyetle dahil olmadığını ve Nahda’nın hükümetin yapısından hoşnut olmadığını ifade etti.

Ülkenin çıkarlarının, hareketin katılımını gerektirdiğini söyleyen Bergusi, partisinin, Nahda’yı yönetime getiren, oy sandıkları ve seçim sonuçları sayesinde bugün iktidarda olduğunu vurguladı.

Demokratik Akım Partisi Genel Başkanı Samiye Abbo’nun ‘Nahda Hareketi’ne hükümetten ayrılma’ çağrısına yanıt veren Halil el-Bergusi, “Tunus menfaati uğruna, hükümeti terk etmeyeceğiz. Başbakanı güçlendirmek için iktidar koalisyonunun genişletilmesini talep etme hakkına sahibiz, onu zayıflatma hakkına değil” ifadelerini kullandı.

Abbo, Nahda Hareketi’nin parlamento ağırlığının, parlamento sahnesinin yüzde 20’sini geçmediğini (toplam 217 sandalyeden 54 parlamento koltuk) ve isterse iktidar koalisyonundan ayrılabileceğini söylerken, kimsenin onun hükümette kalmasını istemediğini de vurguladı.

Öte yandan parlamentoda Demokratik Blok Başkanı ve Demokratik Akım lideri Hişam el-Acbuni, “Hükümeti oluşturan çeşitli taraflar arasında siyasi bir uzlaşı sağlanamazsa çözüm, erken parlamento seçimlerinden geçecek. Seçim yasasını gözden geçirmek gerekiyor” dedi.

Tunus Genel İşçi Birliği Genel Sekreteri Nureddin et-Tabbubi, erken parlamento seçimlerinin, demogoji ve çelişkilerle karakterize edilen mevcut siyasi sahneden daha iyi olacağını ifade etti.

Bazı gözlemciler de geçen Ekim ayında gerçekleşmiş parlamento seçimlerinde birinci sırayı elde eden Nahda’nın, sandıklara geri dönmekten korkmadığını vurguladı. Bu çerçevede Nahda’nın Şura Konseyi Başkanı Abdulkerim el-Haruni, hareketin Başbakan İlyas el-Fahfah’ın ulusal birlik hükümeti kurmayı reddetme ısrarının devam etmesi halinde erken parlamento seçimlerine hazırlandığını söyledi. Haruni ayrıca, hareketin hükümeti oluşturan tarafları bir araya getiren ve iktidar koalisyonunun genişlemesini şart koşan ‘hükümetin istikrar’ belgesini imzalamayı da reddettiğini belirtti.

Abdulkerim el-Haruni, daha önceki bir açıklamasında da “Geniş parlamenter ve siyasi bir kemere sahip bir uzlaşı hükümeti kuramazsak çözüm, erken seçim yapmak olacaktır” dedi.

Ancak Tunuslu siyasi analist Cemal el-Arfavi, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, mevcut parlamentodaki birçok tarafın, bu adıma yönelmeyeceğini söylerken, “Çünkü tüm varlıkları etkilenebilir. Daha önce son seçimlerde etkisini kaybeden Nida Partisi ve sol eğilimli Halk Cephesi Koalisyonu gibi bir dizi aktif siyasi partiyle olduğu gibi bir olumsuzluklar yaşayabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan çok sayıda grup ve vakıf, Tunus Genel İşçi Sendikası’nın kısa süre önce maruz kaldığı, tehdit içerikli ve Genel Sekretere istifa çağrılarını kapsayan provokatif kampanyaları kınadı. Gruplar, “Popülist bir grup tarafından yürütülen sistematik bir saldırıdır” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya