Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Irak’taki sağlık çalışanları koronavirüs ve geciken maaşlar sebebiyle yorgun

Irak’taki sağlık çalışanları koronavirüs ve geciken maaşlar sebebiyle yorgun

Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 09:30
Reuters arşiv
Bağdat: Fazıl en-Neşmi

Irak’taki Kovid-19 salgınıyla ilgili çıkan haberler hükümet yetkililerine ve benzer şekilde halka yönelik uyarı mahiyetinde. Zira söz konusu haberlerde yaklaşık dört haftadan bu yana artış gösteren vakalar ve vefat sayılarını durdurmak veya azaltmak için herhangi bir önlem almaması halinde yaşanacak “kötümser senaryolar” konusunda uyarılar yapılıyor.

Ölümcül virüse ilişkin endişeleri artıran ve meseleleri daha da karmaşık hale getiren durum ise “beyaz ordunun” saflarında oldukça fazla zayiat verilmesine neden olan yetersiz koşullar ve ödeme tarihinin üzerinde iki hafta geçmiş olmasına rağmen halen yatırılmayan, ertelenen maaşlar olarak ön plana çıkıyor. Bağdat’taki Kerh semti Sağlık Genel Müdürü Casim el-Haccami dün yaptığı açıklamada, sağlık personelinin maaş ödemelerindeki gecikmeyi eleştirdi ve Bağdat’ın Kerh semtindeki 870’den fazla sağlık çalışanının koronavirüsten etkilendiği bilgisini verdi.

Haccami yaptığı kısa açıklamada, “Beyaz ordunun askerleri yorgun. Önümüzde salı günü resmi tatil olacağını not ederek maaşlarının gelecek haftaya kadar ertelenebileceğini düşünüyorlar. Düne kadar (Pazar) yatırılmayan maaşlarının bir an önce ödenmesini istiyorlar!” dedi. Haccami’nin sözünü ettiği maaşlar haziran ayına aitti.

 “İyiliğin karşılığı bu mu olacaktı?” diye soran Haccami sadece Kerh Sağlık Müdürlüğü’nde koronavirüsten etkilenen 870’ten fazla sağlık çalışanının bazılarının yaşamını yitirdiğini, bir kısmının ise virüsü ailelerine bulaştırdıklarını ve bazı aile fertlerinin de bu sebeple öldüğünü söyledi.

Sağlık kaynakları, sağlık personeli arasındaki vaka sayısının üç bini aştığı görüşünde.

Diğer yandan, Irak Sağlık Bakanlığı Pazar günü, koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında Macaristan tarafından gönderilen 15 ton koruyucu tıbbi malzeme ve bir ambulans yüklü uçağın ülkeye vardığını duyurdu. Sağlık Bakanlığı Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada “Macaristan yönetimi ve Macaristan’daki Irak kökenli bazı tüccarların desteğiyle hazırlanan yardım uçağı tam teşekküllü bir ambulansın yanı sıra tıbbi ve koruyucu malzemelerden oluşan malzemeleri taşıdığı ve malzemelerin koronavirüs salgınına karşı verilen mücadelede kullanılacağı” ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Hazım el-Cemili “bu desteğin Sağlık Bakanlığı’nın Irak içindeki ve haricindeki tüm taraflarla kurduğu iletişim ile sağlık alanında koronavirüs salgınına karşı iş birliği prensibini aktif hale getirme çabaları çerçevesinde geldiğini” söyledi.

Bağdat’taki Macaristan Büyükelçisi de “söz konusu malzemelerin iki ülke arasında, sağlık alanındaki iş birliği çerçevesinde Macaristan Cumhuriyeti’nden Irak’a bir hediye olduğunu, yardım miktarının yaklaşık 30 ton olarak tahmin edildiğini ve salgına karşı mücadele bağlamında önümüzdeki iki gün içinde başka takviyelerin de yapılacağını” kaydetti.

Irak Sağlık Bakanlığı dün ülkede 2 bin 312 yeni vaka kaydedildiğini ve vaka sayısının 77 bin 506’ya yükseldiğini duyurdu. Şu ana kadar 44 bin 724 kişinin sağlığına kavuştuğu, 3 bin 150 kişinin ise yaşamını yitirdiği bilgisini verdi.

Diğer yandan, Irak Genel Kurmay Başkanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, piyade tümen komutanının koronavirüs sebebiyle öldüğü duyuruldu. Açıklamada, “Genelkurmay Başkanlığı, Allah’ın kader ve kazasına iman eden kalp ile koronavirüs sebebiyle yaşamını yitiren cesur ve sadık komutanlarından Piyade Tümen Komutanı Tümgeneral Murad Kerim Süleyman er-Rebii’yi ebediyete uğurlamıştır” ifadelerine yer verildi. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ayrıca merhum General Murad Kerim’in askeri hizmeti sırasındaki kahramanlığına ve insani yönüne övgüde bulunuldu.


Editörün Seçimi

Multimedya