Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Bağdat'ta DEAŞ'ın intihar timine operasyon

Bağdat'ta DEAŞ'ın intihar timine operasyon

Pazartesi, 13 Temmuz, 2020 - 16:30
Irak polisi (Arşiv - Reuters)

Irak Savunma Bakanlığı'na bağlı Güvenlik Medya Hücresi tarafından yapılan yazılı açıklamada, başkent Bağdat'ın güneybatısında yürütülen özel nitelikli bir operasyona, uluslararası koalisyondan insansız hava araçlarının da katıldığı belirtildi. 

Açıklamada, başkentin güneybatısındaki Maamra Zeydan köyünde yürütülen operasyonda intihar timinden oldukları belirlenen 5 DEAŞ üyesinin abluka altına aldığı, ardından da etkisiz hale getirildiği kaydedildi. 

Açıklamaya göre, operasyonda ordu ve İçişlerine bağlı istihbarattan olmak üzere 2 kişinin de hayatını kaybettiği ifade edildi.

Irak'ta ordu, başkomutan Başbakan Mustafa el-Kazimi'nin emri ile 2 Haziran’da Kerkük bölgesinde 22 Haziran’da da Selahaddin, Diyala ve Samarra’da 4 bin 853 kilometrekarelik alanın taranması, DEAŞ barınaklarının imhası, örgütün kalıntılarının temizlenmesi ve bölgede istikrarın sağlanması için askeri operasyonlar düzenlemişti.


Editörün Seçimi

Multimedya