Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Başbakanı istifa etti

Tunus Başbakanı istifa etti

Perşembe, 16 Temmuz, 2020 - 10:15
İlyas el-Fahfah ( AFP)

Tunus Başbakanı İlyas el-Fahfah, Nahda Hareketi’nin ‘çıkar çatışması’ şüpheleri nedeniyle hükümetten güvenoyunu geri çekme kararının ardından, göreve başlamasından 5 ay sonra, 15 Temmuz’da istifasını sundu. Güvenoyunu geri çekme kararı, iki taraf arasındaki siyasi anlaşmazlığı artırmış ve ülkede yeni bir siyasi sahneye kapı aralamıştı.

Cumhurbaşkanı Kays Said’in ilerleyen günlerde, iki ayı geçmeyen bir süre zarfında hükümeti kurması için bir başka isim ataması bekleniyor.

Parlamento’daki bir komite, hükümet ihalelerini kazanan ve atık geri dönüşümü alanında uzmanlaşmış bir şirketteki hisselerinden vazgeçmemesi dolaysıyla Fahfah’ın ‘çıkar çatışmasına’ dahil olup olmadığı yönündeki şüpheleri araştırıyor.

Fahfah ve Nahda Hareketi arasındaki kriz, hükümetin göreve başlamasından 5 ay sonra, son zamanlarda derinleşti. Fahfah, daha önce Nahda’nın hükümet sahnesinde ‘çıkar çatışmasıyla’ ilgili değişiklikler yapma çağrısının gerekçesinin bir kriz ile hükümet sahnesine baskı yapmak olduğunu belirtmişti.

Nahda Hareketi konuya yayınladığı bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Başbakan İlyas el-Fahfah hükümetinden güvenoyunu geri çekme seçeneği kabul edildi. Hareket Başkanı Raşid el-Gannuşi, parlamentodaki çeşitli partilere, bloklara ve milletvekillerine danışarak bu seçeneğin uygulanmasını takip etmekle görevlidir.”


Editörün Seçimi

Multimedya