Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Pentagon iddiası: Türkiye, Libya’ya yaklaşık 3 bin 800 Suriyeli paralı asker gönderdi

Pentagon iddiası: Türkiye, Libya’ya yaklaşık 3 bin 800 Suriyeli paralı asker gönderdi

Cumartesi, 18 Temmuz, 2020 - 09:45
Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı birlikler çatışma hattına gitmeden önce mühimmatları hazırlıyorlar (AFP)

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) bir müfettişin hazırladığı raporda, Türkiye’nin Libya’ya 3 bin 500 ila 3 bin 800 Suriyeli paralı asker gönderdiği iddia edildi.

DPA’nın ABD merkezli gazetelerden derlediği haberde, Ankara’nın ‘ücretleri ödenen’ söz konusu askerleri bu yılın ilk üç ayında gönderdiği belirtildi.

Haberde, Türkiye’nin Suriyeli paralı askerlere, Halife Hafter’e karşı Trablus hükümetinin safında savaşmaları karşılığında ‘vatandaşlık’ teklif ettiği öne sürüldü.

ABD ordusunun söz konusu askerlerin radikal örgütlerle bağlantılı olduğu iddialarıyla ilgili herhangi bir kanıta rastlamadığına işaret edilen haberde, paralı askerlerin bu teklifi ‘siyasi ve ideolojik nedenlerden ziyade cömert maddi imkanlar’ için kabul ettikleri kaydedildi.

Pentagon’un raporu, Libya’da yabancı müdahalenin, silah ve paralı asker yardımının arttığını ifade eden haberlerin sık sık gündeme geldiği bir zamanda yayınlandı.


Editörün Seçimi

Multimedya