Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’da kritik vakalar iki haftada yüzde 12 azaldı

Suudi Arabistan’da kritik vakalar iki haftada yüzde 12 azaldı

Körfez ülkelerinde koronavirüs salgının kontrol altına alınması için aktif tarama çalışmaları genişletiliyor.
Cuma, 7 Ağustos, 2020 - 09:45
Suudi Arabistan’da normal hayata dönüşten bu yana kritik vaka sayılarında düşüş kaydedildi (Fotoğraf: Beşir Salih)

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19)  salgının yayılmasındaki azalmaya ve normal hayata dönüşün temeli olan koruyucu önlemlerin alınmasına katkıda bulunan büyük toplumsal bilince övgüde bulundu.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Muhammed el-Abdulali, Kurban Bayramı süresince, salgının yayılmasındaki azalmaya katkıda bulunacak olan, ağız ve burnun örtülmesi, sosyal mesafenin korunması ve temizliğe dikkat edilmesi konularında bireylerin koruyucu sağlık davranışlarına uyduğunun gözlemlendiğini vurguladı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, ülkede ilk koronavirüs vakasının kaydedilmesinden bu yana ilk kez, son iki hafta süresince dikkat çekici bir şekilde kritik vaka oranının yüzde 12 azaldığını kaydetti. Yoğun bakımda tedavi görmesi gereken kritik vaka sayısının sadece bin 992 vaka olduğu belirtildi.

Bakanlık ayrıca perşembe günü bin 402 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini böylece ülkedeki toplam vaka sayısının 284 bin 226’ya yükseldiğini duyurdu.

İyileşen vakalarla ilgili  olarak, bin 775 vakanın daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen vaka sayı 247 bin 89’a ulaşırken, 35 kişinin daha salgın sebebiyle hayatını kaybetmesi ile ülkede virüs salgının yayılmaya başlamasından bu yana 3 bin 55 ölüm kaydedildi.

Bakanlık Sözcüsü, yaklaşık bir ay önce yüksek vaka oranlarının gözlemlendiğini belirterek “Vaka oranlarında istikrar gözlemlenmesinin ardından vaka eğrisi düşmeye başladı. Oranlar, günlük 5 bin vaka sınırındaydı ancak şimdiki günlük vaka oranı bin 500 vaka sınırında  ve bu durum umut verici.” ifadelerini sözlerine ekledi.

El-Abdulali, virüse yakalanmalarının ardından iyileşen kişilere virüsün tekrar bulaşıp bulaşmadığının dünya genelinde kanıtlanmadığını, bu konudaki mevcut çalışmanın devam etmekte olduğu belirtti.


Kuveyt

Kuveyt Sağlık Bakanlığı son 24 saatte, 620 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini böylece ülkede kaydedilen toplam vaka sayısının 70 bin 45’e yükseldiğini  ve bir kişinin daha salgın sebebiyle hayatını kaybetmesinin ardından toplam ölüm sayısının 469’a yükseldiğini duyurdu.

Yoğun bakım ünitelerindeki son gelişmeler ile ilgili olarak,  Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dr. Abdullah es-Sened, yoğun bakımda tedavi gören vaka sayısının 127 kişi olduğunu böylece Kovid-19 hastalığına yakalandığı kanıtlanan ve hala tedavi görmekte olan toplam vaka sayısının 7 bin 966 vaka olduğunu belirtti.

Son 24 saatte yapılan test sayısının 3 bin 599’a ulaşması ile toplam test sayısının 522 bin 200’e yükseldiğini bildirdi.

Sağlık bakanlığı ayrıca, son 24 saate, 704 vakanın daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısının 61 bin 610’a ulaştığını duyurdu.


Umman Sultanlığı

Umman Sultanlığında son 24 saatte 427 yeni koronavirüs vakası kaydedildi.

Umman Sağlık Bakanlığı perşembe günü, toplam vaka sayısının 80 bin 713’e, ölüm sayının 492’ye yükseldiğini açıkladı.

Bakanlık 492 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısınınn 70 bin 910’a ulaştığını duyurdu.


Bahreyn

Bahreyn Sağlık Bakanlığı dün yapılan test sayısının 9 bin 285’e ulaştığını böylece toplam test sayısının ise 867 bin 534’e yükseldiğini duyurdu.

Dün yapılan testler sonucunda 382 yeni koronavirüs vakasu tespit edildi. Ülkede 241 vakanın daha sağlığına kavuşması ile toplam iyileşen vaka sayısı 39 bin 567’ye yükselirken iki vatandaşın daha salgın sebebiyle hayatını kaybetmesi ile toplam ölüm sayısı 156’ya yükseldi.

Bakanlık yoğun bakımda tedavi gören hasta sayısının 41 vaka, sağlık durumu tedavi görmesinin gerektiren 125 vaka olduğunu bunun yanı sıra mevcut toplam vakaların 2 bin 743’ünün sağlık durumunun stabil olduğunu açıkladı.


Katar

Katar Halk Sağlığı Bakanlığı dün, son 24 saat içinde 287 koronavirüs vakası ve 292 iyileşen vaka kaydedilğini duyurdu.

Bakanlık ülkede kaydedilen toplam iyileşen vaka sayının 108 bin 831’e yükseldiğini açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya