Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’da vaka sayısı artıyor: Son 24 saatte 404 yeni vaka

Libya’da vaka sayısı artıyor: Son 24 saatte 404 yeni vaka

Cumartesi, 8 Ağustos, 2020 - 08:30
Mısrata’da koronavirüs tedavi merkezi (Libya Sağlık Bakanlığı Facebook )

Libya Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi, 404 yeni koronavirüs vakasının kaydedildiğini, bunun, Mart ayında ilk vakanın tespit edilmesinden bu yana kaydedilen en yüksek vaka sayısı olduğunu açıkladı.

Merkez, yapılan açıklamada ülke genelinde en yüksek vaka sayısının kaydedildiğini, laboratuvar tarafından alınan 2 bin 144 numuneden, 404’ünün sonuçlarının pozitif çıktığını, yeni vakalardan 219'unun vakalarla temas kuran kişiler olduğunu duyurdu.

Başkent Trablus’ta bu vakalardan 184’ü kaydedilirken, vakalardan 12’si sağlığına kavuştu ve 8’i hayatını kaybetti. Böylece toplam vaka sayısı 4 bin 879’a yükselirken, toplam 652 kişi iyileşti ve 107 kişi hayatını kaybetti.

Ulusal Mutabakat Hükümeti günlük vaka oranlarının yükselmesinin ardından başkent Trablus’ta kamuya bağlı ve özel alanlarda maske takılmasını zorunlu kıldı.

Hükümet kararı gereğince, tüm vatandaşlar ve sakinlerin, kamu ve özel merkezlerde, bankalarda, marketlerde, benzin istasyonlarında ve çeşitli ulaşım araçlarında bulundukları sırada maske takmaları gerektiği belirtildi. Ayrıca ticaret yapan kişilerin maske takmadan halkı ağırlamaları yasaklanıyor ve sterilizasyon malzemelerinin ve sosyal mesafenin uygulanması için özel talimatların sağlanması ile yükümlü tutuluyor.

Karar’da, ticaret yapan kişilerin ihlal durumunda resmi kur üzerinden 500 Libya dinarı (350 ABD doları) para cezası ile cezalandırılacağını, yasak saatlerini ihlal eden her işletme sahibinin ruhsatının geri alınacağı ve çalışmalarının iki ay süreyle kapatılmasıyla bin dinar (700 dolar) tutarında cezalandırılacağı bunun yanı sıra Hükümetin dün akşam uzattığı yasak saatlerini ihlal eden her kamu aracı veya özel araca 500 dinar para cezası verileceği, yasağın yerel saatler akşam dokuzdan başlayarak sabah altıya kadar devam edeceği ayrıca her hafta cuma ve cumartesi günleri tam bir sokağa çıkma yasağının uygulanacağı belirtiliyor. 

Ülkenin güneyindeki Kufra Emniyet Müdürlüğü, vaka sayılarının artmasının ardından kentte dünden itibaren 48 saatlik sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü, Mayıs ayında Libya’nın “salgında zirve” aşamaya gireceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Sağlık Bakanlığı geçen ayın sonunda, vakaların çokluğu sebebiyle takibin zorlaştığı dördüncü aşamaya girildiğini duyurmuştu.


Editörün Seçimi

Multimedya