Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye 3 cephede mücadele ediyor

Türkiye 3 cephede mücadele ediyor

Çarşamba, 12 Ağustos, 2020 - 07:00
Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef Falah Mubarek el-Hacraf, Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Erdoğan Kök’ü kabul etti (Şarku’l Avsat)

Türkiye aynı anda girdiği 3 cephede çıkmaza düştü. Türkiye’nin söz konusu cephelerdeki gerginliği tırmandırması, Arap ve Avrupa dünyasının tepkisine yol açtı.


1- Akdeniz Cephesi

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dünkü açıklamasında, “Ağustos sonu itibarıyla yeni bölgelerde de (Akdeniz’de) kıta sahanlığımızın batı sınırlarını belirlemiştik. Yine o alanlara da ruhsat vererek her türlü sismik araştırma ve sondaj çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Yunanistan, Türkiye’nin Akdeniz’de attığı adımlara yanıt olarak, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi'ni acil toplantıya çağırdı. Avrupa Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, düzenlediği basın toplantısında Akdeniz'de yaşanan gerginlikten endişe duyduklarını belirterek, Rumlara ve Yunanistan'a olan desteği teyid etti.

Kıbrıs ve Fransa daha önce 2 yıl süreyle işbirliği anlaşması imzalamıştı. Anlaşma 1 Ağustos’tan itibaren yürürlüğe girdi.


2- Irak Cephesi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey Irak’ta düzenlediği operasyonlar kapsamında silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) Irak Sınıf Muhafızlarına ait bir askeri aracı hedef aldığı saldırıda 2 Iraklı subayın ve bir şoförün öldüğü aktarıldı. Irak ordusu yaptığı açıklamada, sınır muhafızlarında biri Tugay diğeri Alay komutanı olan iki subayın öldürüldüğü saldırıyı kınadı. Saldırının, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Erbil kentine bağlı Sidakan bölgesinde gerçekleştiği bildirildi. Sidakan Belediye Başkanı İhsan Çelebi, saldırının Iraklı subayların PKK unsurlarıyla toplantı düzenlediği sırada gerçekleştiğine dikkati çekti.


3- BAE Cephesi

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar ve diğer bazı Türk yetkililerin Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) yönelik tehditlerini kınadı. Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Genel Sekreteri Dr. Nayef Falah Mubarek el-Hacraf, Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Erdoğan Kök’ü kabul etti. Hacraf, Türkiye’deki bazı yetkililerin BAE’yi hedef alan tehditlerini kınayarak, KİK’in bölünmez bir bütün olduğuna vurgu yaptı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya