Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Lübnan Temsilciler Meclisi olağanüstü hal konusunu görüşmek için toplandı

Lübnan Temsilciler Meclisi olağanüstü hal konusunu görüşmek için toplandı

Perşembe, 13 Ağustos, 2020 - 12:30
Lübnan Temsilciler Meclisi oturumundan bir kesit (Reuters)

Lübnan Temsilciler Meclisi, Beyrut Limanı’nda yaşanan büyük patlamadan bu yana ilk kez bugün toplanarak, başkent Beyrut’ta ilan edilen olağanüstü halin onaylanması hakkında görüşüyor.

Sosyal medya sitelerinde, Unesco Sarayı’nda bugün 11.00’da başlayan Temsilciler Meclisi oturumunu önleme çağrıları yapıldı.

Hükümet, 4 Ağustos’ta Beyrut Limanı’nda meydana gelerek, 171 kişinin öldüğü, 6 bin 500’den fazla kişinin de yaralandığı patlamanın ardından iki haftalık olağanüstü hal ilan etmişti.

Ancak olağanüstü hal ilanı, insan hakları örgütlerini endişelendiriyor.

Yasaları incelemek ve değerlendirmekle ilgilenen bir sivil toplum kuruluşu olan Lübnan merkezli Legal Agenda, olağanüstü hal ilanına ilişkin endişelerini şu ifadelerle izah etti;

“Afet nedeniyle Beyrut’ta ilan edilen olağanüstü hal ilanı, fiilen şehirdeki iktidar dizginlerinin orduya teslim edilmesine, toplanma ve gösteri özgürlüklerinin ihlal edilmesine yol açıyor. Olağanüstü hal, askeri mahkemenin sivilleri güvenliğe karşı tüm suçlardan yargılama yetkisinin genişletilmesine yol açar. Ordu güvenliği tehdit eden faaliyetlerde bulunanlara ev hapsini dayatabilir ayrıca orduya her an evlere girme hakkı da verilebilir.

Ciddi bir ekonomik kriz içinde olan bir ülkede 4 Ağustos’ta yaşanan patlama, Lübnanlıların liderlere olan öfkesini artırdı.

Hükümet, sokakların baskısı altında istifa ederken, liman trajedisi, 2019 sonbaharında başlayan eşi görülmemiş popüler protesto hareketine ivme kazandırdı.

Bu arada yabancı yetkililerin Lübnan’a ziyaretleri de devam ediyor.

Fransa Silahlı Kuvvetler Bakanı Florence Parly iki günlük bir ziyaret için bugün Beyrut’a gidecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı David Hale de bugün başkent Beyrut’u ziyaret edecek.


Editörün Seçimi

Multimedya