Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Salgın Lübnan’da yıkıcı sonuçlara neden oluyor

Salgın Lübnan’da yıkıcı sonuçlara neden oluyor

Yarısı Ağustos’ta olmak üzere 20 bin vaka kaydedildi
Pazartesi, 7 Eylül, 2020 - 12:00
Lübnan’daki koronavirüs istatistikleri (Enformasyon Bakanlığı)

Lübnan’da yeni tip koronavirüs vaka sayıları 20 bini geçti, vakaların çoğu Ağustos ayı ve sonrasında kaydedildi. Vaka sayılarındaki artış ile, işlerin kontrolden çıkması ve yıkıcı sonuçların oluşmasına karşı uyarılar yapılmaya başlarken, özellikle Lübnan ekonomisinin daha fazla tecrit önleminin uygulanmasını kaldıramayacağı ifade ediliyor. Sağlık sektörü, devlet hastanelerinin kapasitelerinin yakında en üst sınırına yaklaşabileceğini veya bu sınırı geçebileceğini duyurdu.

İçişleri Bakanlığı bu çerçevede koruyucu önlemlere riayet edilmesinin zorunluluğunu yineledi. Güvenlik Güçleri Twitter hesabı üzerinden, İçişleri Bakanı ve Belediyelerin talimatları gereğince Beyrut ilindeki tüm vatandaşlara maske dağıtıldığını açıkladı.

Sağlık Komitesi Başkanı Milletvekili Asım Araci “sağlık sektörünün yüksek sayıdaki koronavirüs vakalarına yeterli hizmet sağlayamacağını” belirtti.

Koronavirüsün Lübnan’ın çeşitli bölgelerinde yayılmasına rağmen ülkenin kuzeyinde daha kötü bir durum görülüyor. Milletvekili Muhammed Kabbara, Trablus ve çevresinde koronavirüs vakalarından duyduğu endişeyi dile getirerek, günlük vakaların yüzde 20’sinin kaydedildiği Trablus'un, Lübnan'ın tamamındaki vaka sayılarında ilk sırada yer aldığına dikkat çekti. Bu durumun resmileşmeden önce seferberlik durumunun ilan edilmesini gerektirdiğini söyledi.

Kabbara, İçişleri Bakanlığından “genel seferberlik kanunun uygulanmasını ve şehirdeki insanların korunmasının” yanı sıra Sağlık Bakanlığından “tüm imkanlarını Trablus’daki devlet ve özel hastanelerin hizmetine sunmasını, çok sayıda test için gerekli ekipmanların temin edilmesini” talep etti.

Ülkenin güneyinde de vaka sayıları her geçen gün artıyor. Parlamento Kadın ve Çocuk Komisyonu Başkanı Milletvekili Inaya İzzettin, Jwaya ve Bafliyeh’de çok sayıda koronavirüs vakasının kaydedilmesinin ardından iki kasabadaki salgın durumunu inceledi.

İzzettin, hastaların ve hastalarla temas kuran kişilerin 14 günlük karantina süresine tamamen riayet etmelerini ve gerekli tüm önlemlere uymalarını istedi. Özellikle Lübnan’da vaka sayılarının artması ve sağlık sektörü üzerinde bir yük oluşturması sebebiyle halkın güvenliğinin sağlanması için yerel yetkililerin bu konuyu dikkat ve ivedilikle takip etmeleri çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya