Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya’da koronavirüse karşı ulusal kampanya başlatıldı

Libya’da koronavirüse karşı ulusal kampanya başlatıldı

Salı, 8 Eylül, 2020 - 10:30
UNICEF gözetiminde sterilize edilen Nafusa Dağı bölgesindeki bir okul.

Libya Ulusal Hastalıklarla Mücadele Merkezi dün, yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) kontrol altına alma planının dördüncü aşaması kapsamında toplumsal farkındalığı artırmaya yönelik “ulusal kampanya” başlattı. Bu adım, ülkede kaydedilen vaka sayısının 18 bine yaklaştığı, ölüm oranlarının yükseldiği ve doktorların hasta yakınlarının saldırısına uğradıklarına dair şikayetlerde bulunduğu bir zamanda geldi.

Ulusal Hastalık Kontrol Merkezi Müdürü Bedreddin en-Neccar dün akşam düzenlediği basın toplantısında Trablus belediyeleri tarafından başlatılan kampanyada, vatandaşların sağlık koşulları ve salgının daha fazla yayılması ile oluşabilecek tehlikelere yönelik farkındalığın sağlanmasının hedeflendiğini duyurdu. Bir gün içerisinde çok sayıda vaka kaydedilmesine rağmen herkesin görevini yerine getirirmesi halinde ülkedeki durumun kontrol altına alınabileceğini belirtti.

Bedreddin en-Neccar “Henüz geç değil. Çabalarımızı birleştirip ihtiyati önlemlere uyarak ve dayanışma sağlayarak, salgını küçümsemeden ciddiye alırsak halen salgını kontrol altına alabiliriz” ifadelerini kullandı.

En-Neccar, kampanyaya Trablus belediyelerinin, Trablus Emniyet Müdürlüğü’nün, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, İzci ve Kız Rehberi Hareketi’nin yanı sıra Sivil Toplum Kuruluşları Komisyonu, UNICEF ve Uluslararası Göç Örgütü’nün katıldığı bilgisini verdi.

Merkez, iyileşen vaka sayısının 2 bin 81’e, ölü sayısının ise 285’e yükseldiğini açıkladı. Trablus 223’ü yeni olmak üzere 313 vaka ile ilk sırada yer alırken onu 64 vaka ile Mısrata takip ediyor. Bunun yanı sıra sağlık birimlerinin aktardığı resmi rakamlara göre şehir ve kasabalarda ise vaka sayıları yükseliyor.

Libya’da eğitim kurumlarının açılması ile aynı zamanda gelen vaka sayılarındaki artış endişelerin artmasına neden oldu. Zira lise öğrencileri salgın sebebiyle verilen 5 ay aranın ardından 31 Ağustos’ta derslerine yeniden başladılar.

UNICEF, öğrencilerin ve eğitim kadrolarının koronavirüse karşı korunmaları için Mutabakat Hükümeti ile yürütülen iş birliği programı kapsamında Nafusa Dağı bölgesinde 39 Libya okulunun sterilizasyonunun tamamlandığını duyurdu.

UNICEF tarafından yapılan açıklamada, ikinci aşamada ülkenin batısında bulunan 163 okulun daha sterilizasyonunun hedeflendiği açıkladı. UNICEF ayrıca Libya'da koronavirüs salgını ile mücadeleye yönelik verdiği destek için Japon hükümetine teşekkürlerini bildirdi.

Bu gelişme, beyaz ordudaki doktorlar ve hemşireler arasında çok sayıda vakanın kaydedilmesi, Bingazi Tıp Merkezi'nde bazı doktorların saldırıya uğraması ile ülkenin doğusunda yer alan Bingazi Doktorlar Sendikası’nın koronavirüs ile mücadelede görev yapan ve uzun saatler boyunca koruyucu giysilerle çalışan birçok doktorun sosyal medyada sayfalarında kendilerine yapılan saldırıları görmesi, her gün hastanelerde yaptıkları fedakarlıklara değer verilmemesi ve sık sık sözlü ve fiziksel saldırılarına maruz kalınması sebebiyle morallerinin bozulduğunu belirtti.

Sendika tarafından pazartesi akşamı yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Son zamanlarda doktorları hayal kırıklığına uğratan, vaka sayılarındaki artış sebebiyle hastanelerin kalabalık olması değildir. Diğer ülkelerde meslektaşlarının gördüğü takdir ve saygı yerine güvenlik birimlerinin, doktorlara karşı yapılan saldırının büyüklüğüne rağmen saldırganlara karşı doktorları ve hastaneleri korumada ciddiyetsiz olmalarıdır.”

Sendika “virüsün yayılması ve sağlık sisteminin her seviyedeki zayıflığına rağmen sayıları iki katına çıkan hastaları tedavi etmeye çalışmaktan vazgeçmediklerini” vurguladı.

Sendika ayrıca devlet kurumlarından doktorlar ve diğer hastane çalışanlarının yanı sıra tıbbi ekipmanların ve cihazların da korunmasını talep etti.


Editörün Seçimi

Multimedya