Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

BAE, sağlık sektöründe çalışanların acil aşı kullanımına izin veriyor

BAE, sağlık sektöründe çalışanların acil aşı kullanımına izin veriyor

Salı, 15 Eylül, 2020 - 10:00
Dubai Silikon Vadisi Kurumu, koronavirüs belirtilerini tespit eden “KCN 901 akıllı kask” kullanımını onayladı (WAM)

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) dün, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) enfekte olan hastalarla en çok ilgilenen grup olan sağlık çalışanlarının faydalanması için Kovid-19 aşısının acil kullanımına izin verdi. Sağlık çalışanlarına sağlanan bu imkan, sağlık personelinin güvenliğini temin edecek tüm araçları sağlamayı ve işlerinin doğası gereği onları karşılaşabilecekleri tehlikelerden korumayı amaçlıyor.

BAE Sağlık ve Toplum Koruma Bakanı Abdurrahman el-Uveys, aşının acil kullanımının,  ruhsatlandırma prosedürlerinin daha hızlı gözden geçirilmesini sağlayan yönetmelik ve kanunlara tam ve eksiksiz bir biçimde uygun olduğunu vurgulayarak, BAE yönetiminin, salgının ülkede yayılmaya başlamasından bu yana, Kovid-19 salgınıyla mücadele etmek için bir dizi karar aldığına işaret etti. Bakan Uveys, BAE liderliğinin, sağlık sistemini desteklemek için tüm imkanlarını seferber ettiğini, sağlık sektörünün tüm ihtiyaçlarını temin ettiğini, aynı zamanda elde edilen bilimsel ilerlemeyi ve teknik verileri etkili ve nihai çözümler bulmak için kullandığını vurguladı.

Bakan Uveys, salgının dünya genelinde yayılmasının, çok fazla kafa karışıklığına neden olduğunu, bu durumun sağlık sistemlerini bir takım zorluklarla karşı karşıya bıraktığını ifade etti. Söz konusu zorlukların başlıca, sağlık sisteminin yeni salgın olgusuyla başa çıkmasını sağlayabilecek önemli kararlar almak, salgını kontrol altına almak, kayıpları azaltmak ve insanların canlarını kurtarmak olduğunu belirtti.

Bakan Uveys, klinik testlerin üçüncü aşamanın son etabında yapılan çalışmaların sonuçlarının, virüse karşı geliştirilen aşının güvenli ve etkili olduğunu kanıtladığını ve virüse karşı güçlü bir yanıt vererek antikorların oluşmasını tetiklediğini ifade etti. Bakan Uveys ayrıca, aşılama çalışmalarının güvenliğiyle ilgili olarak, bu işlemin, aşı çalışmalarını yürüten bir sağlık ekibinin sıkı denetimi altında gerçekleştirildiğini kaydederek, sağlık yetkililerinin, aşının kalitesini, güvenliğini ve etkinliğini kontrol etmek için gerekli tüm prosedürleri takip ettiğini belirtti.

Sağlık ve Toplum Koruma Bakanı Uveys, atılan bu adımın milyonlarca insanın hayatını korumayı ve enfekte vakalara sağlık hizmeti sağlamayı amaçladığına işaret etti. BAE Sağlık Bakanı’nın açıklaması, BAE hükümeti tarafından yeni tip koronavirüs salgınıyla ilgili tüm gelişmeleri kamuya duyurmak üzere düzenlenen periyodik kamuoyu açıklaması sırasında geldi. BAE Hükümeti basın sözcüsü Dr. Ömer el-Hammadi, salgının başlangıcından bu yana ülkesinin 8 milyonun üzerinde koronavirüs testi yaptığını belirterek, 777 yeni vakanın kayıtlara geçtiğine işaret etti. Ülke genelinde yapılan 61 bin 266 yeni testin ardından, teyit edilen vaka sayısı toplamı 80 bin 266’ya yükseldi.

Öte yandan, Dr. Naval el-Kaabi, aktif olmayan Kovid-19 vakalarına uygulanan aşının klinik denemelerinin üçüncü fazıyla ilgili birçok gelişmenin detayları hakkında açıklamada bulundu.

Dr. Kaabi, BAE’nin artık, en büyük sahra kliniklerinden bir olan “ADNEC Merkezi” gibi bir grup gelişmiş tesise sahip olduğunu, 125 farklı milletten 31 bin gönüllünün bu klinik testlere katıldığını ve bu sayıya 6 haftadan daha kısa bir sürede ulaşıldığını sözlerine ekledi.  Kaabi ayrıca, klinik testlere gösterilen bu ilginin BAE halkının farkındalığını ve bu tür insani girişimlere katılma istekliliğini yansıttığını belirtti.

Dr. Kaabi, diğer aşılarda olduğu gibi, bu aşının da basit ve beklenen bazı yan etkilerinin gözlemlendiğine, belirtilen büyük kısmının, aşının yapıldığı bölgede ağrı, aşı sonrası yorgunluk veya hafif baş ağrısı şeklinde olduğuna, ancak şimdiye kadar acil tedavi gerektiren ciddi yan etkilerinin kaydedilmediğine işaret etti. Dr. Kaabi, aşının vücutta üretimini tetiklediği antikor miktarı açısından şu ana kadar alınan ilk bulguların cesaret verici olduğunu vurgulayarak, bu aşının kronik hastalıklardan mustarip olan bin gönüllü üzerinde denendiğini ve deneklerde aşı sonrası herhangi bir komplikasyon oluşmadığını belirterek çalışmaların devam ettiğini ifade etti.


Editörün Seçimi

Multimedya