Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran Kovid-19 sebebiyle tüm ülke “kırmızı” kategoride

İran Kovid-19 sebebiyle tüm ülke “kırmızı” kategoride

Cumartesi, 19 Eylül, 2020 - 09:00
İran Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi (Fars Haber Ajansı)

İran Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi dün (Cuma), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka ve ölüm sayılarının yükselmesinin ardından ülkenin dört bir yanında “en yüksek seviye” uyarı durumuna geçildiğini duyurdu. Ülkede vaka sayısı 400 bini, ölüm sayısı ise 23 bini geçti.

Herirçi resmi televizyon kanalına yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Artık renge göre sınıflandırma mantıklı değil. Sarı ve turuncu sınıflandırmalarımız yok. Tüm ülke kırmızı sınıflandırma dahilinde.”

Herirçi, belirli bir zaman belirtmeyerek “durum böyle devam ederse ölüm sayısının 45 bine yükseleceğini” söyledi. Ayrıca maske kullanmanın ve toplantıları yarı yarıya azaltmanın ölüm sayısını azaltmanın tek yolu olduğunu belirtti.

Reuters haber ajansına göre, İran, Ortadoğu’da koronavirüsten en çok etkilenen ülkelerden biri olmuştu ve kaydedilen vaka ve ölüm oranlarına göre bölgeler beyaz, sarı, turuncu ve kırmızı olmak üzere kategorilere ayrılmıştı.


Tahran’da salgının üçüncü dalgası yaşanıyor

Aynı bağlamda, Tahran’daki Koronavirüsle Mücadele Kurulu Başkanı Ali Rıza Zali, başkentte salgının üçüncü dalgasının başlamasına tanık olunduğunu söyledi. Zali, son 24 saatte Tahran hastanelerine 720 yeni hastanın yatırıldığını, bunun 3 haftadan bu yana kaydedilen en yüksek rakam olduğunu belirtti.

Zali, yetkililere, başkent Tahran'da yeni önlemler alma ve şehirdeki vatandaşların hareketlerine yeniden bazı kısıtlamalar getirme çağrısında bulundu. Zali son zamanlarda eğitimin tekrar başlamasının yanı sıra çalışanların üçte birinin iş yerine gelmesinin askıya alınması kararının kaldırılmasının toplu taşıma araçlarında yoğunluğun artmasına neden olduğunu ve bunun da vaka sayılarını artırdığını belirtti.


Bir günde 144 ölüm

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari dün, 144 hastanın daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesinin ardından toplam ölüm sayısının 23 bin 952 kişiye yükseldiğini, ayrıca 3 bin 49 yeni vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısının 416 bin 198’e ulaştığını açıkladı.


Editörün Seçimi

Multimedya