Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta günlük vaka sayısı 2 bini aştı

Tunus’ta günlük vaka sayısı 2 bini aştı

Cuma, 9 Ekim, 2020 - 13:45
Tunus’ta koronavirüs testi yapan mobil merkez (Reuters)

Tunus’ta 2 bin 357 yeni vaka tespit edilirken 45 kişi Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybetti.

Tunus Sağlık Bakanlığı’na bağlı Yeni ve Gelişen Hastalıklar Milli Gözlemevi Genel Müdürü Nassaf bin Aliyye Tunus’ta yeni tip koronavirüs yayılmasının son 14 günde 100 bin kişide 156 vakaya yükseldiğini açıkladı.

Aliyye, 27 yerleşim bölgesinde vaka oranının 100 bin sakinde 100 kişiyi aştığını, 27 Haziran’da sınırların açılmasından bu yana toplam oranın 100 bin sakinde 250’ye ulaştığını belirtti.

Vaka oranlarındaki artış sebebiyle, bu bölgeler yüksek tehlikeye sahip bölgeler olarak sınıflandırıldılar. Virüsün kontrol altına alınması için bir dizi önlem alındı. Önlemler kapsamında restoran ve kafelerde masa ve sandalye kullanımı yasaklandı, haftalık kurulan pazarlar kapatıldı, kapalı alanlarda maske kullanılması zorunlu tutuldu ayrıca bir kaç şehirde sokağa çıkma yasağı uygulanması kararı alındı.

Nassaf bin Aliyye, Tunus’ta 14 yaşın altındaki çocuklar arasında koronavirüs sebebiyle bir ölümün kaydedilmediğini belirtti. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son güncellemeye göre, koronavirüse yakalanan çocuk oranı toplam vaka sayılarının yüzde 5’ini geçmedi, bu oranın da eğitim kurumlarında derslerin askıya alınmamasından kaynaklandığı belirtildi.

Aliyye, Bakanlığın salgının yayılmasının engellemeye yönelik stratejisinin, yüksek vaka oranlarının kaydedildiği bölgelerde istisnai önlemlerin alınmasına dayandığını belirtti.

Ülkedeki 4’ü Tunus’un büyük şehri (Tunus, Aryana, Bin Arus ve Manuba) ve Sousse, Munastır, Sidi Bu Zeyd ve Nabil olmak üzere 8 vilayet salgının en çok etkili olduğu şehirler arasında yer alıyor.

Aynı bağlamda, Tunus Sağlık Bakanlığı birkaç vilayette salgının yayıldığını bunun sonucunda 6 vilayette tam sokağa çıkma yasağı, 2 vilayete ise kısmi sokağa çıkma yasağının duyurulmasına neden olduğunu açıkladı.

Bu önlemler, günde bin doğrulanmış yeni vaka ve 20 ölüm sınırının aşılması ile salgın verilerindeki büyük artışın ardından geldi.

Son iki günde günlük vaka oranının 156 vaka olduğu ölüm sayısının ise son üç günde 68 vefat olduğu tahmin edilirken, bunun bir günde 23 vefat kaydedildiği anlamına geliyor. Doğrulanan vaka sayısı 25 bine yaklaşırken, vefat sayısının 389 kişi olduğu tahmin ediliyor.

Ülkede 2 Mart’tan bu yana hastaneye yatırılan kişi sayısı bin 176, yoğun bakıma alınan kişi sayısı 124 ve solunum cihazına bağlı olan hasta sayısı ise 54 olarak kaydedildi. 


Editörün Seçimi

Multimedya