Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta sokağa çıkma yasağı planlanıyor

Tunus’ta sokağa çıkma yasağı planlanıyor

Cumartesi, 10 Ekim, 2020 - 07:15
Tunus, koronavirüs vaka sayılarındaki hızlı artış nedeniyle 13 vilayette sokağa çıkma yasağı uygulamaya hazırlanıyor. (AFP)

Tunus’ta koronavirüs vaka ve ölüm sayılarının ortalamanın üzerine çıkması ve tehlikenin artması nedeni ile bazı vilayetlerde sıkı tedbirler alınması bekleniyor. Yetkililer söz konusu önlemlerle salgını kontrol altına almayı ve bulaşı azaltmayı hedefliyor.

6 vilayetinde sokağa çıkma yasağı uygulanan ülkenin 2 vilayetinde ise kısmi sokağa çıkma tedbiri alınmasına karar verildi. Bu önlemler vaka sayılarındaki artışı etkiledi. Yapılan açıklamalar cuma namazlarının askıya alınması, kafe ve restoranlarda yiyecek ve içecek servisinin yasaklanması ve satışın sadece mağazalar dışında yapılması gibi kalabalık noktaları azaltma yönünde yeni kısıtlamalar getirilebileceği yönünde. Söz konusu tedbirler arasında açık ve kapalı alanlarda maske kullanma zorunluluğu, hamam ve spor salonlarının kapatılması, özel parti ve gösterilerin yasaklanması ve haftada bir kurulan pazarların askıya alınması gibi kısıtlamalar da var.

Susa ve Munastır’dan sonra koronavirüs vaka sayılarında artış görülen Tunus, Aryana, Bin Arus ve Menuba Bace, Nabil, Gabes, Tuzer ve Bizerte gibi diğer Tunus vilayetlerinde de sokağa çıkma yasağı uygulanması bekleniyor. BU durum, Tunus vilayetlerinin yarısından fazlasında sokağa çıkma yasağı uygulanacağı anlamına geliyor.

Tunus Sağlık Bakanlığı, salgının ortaya çıktığı mart ayından bu yana toplam 27 bin vaka tespit edildiğini duyurdu. Bakanlık, 6 ve 7 Ekimde 45 ölüm kaydedildiği ve ölü sayısının 409’a yükseldiği bilgisini paylaştı. Tunus hastanelerinde tedavi görenlerin sayısı 554’e yükselirken yoğum bakım ünitelerinde 129 hasta olduğu kaydedildi. Solunum cihazlarına bağlı olanların sayısı da 53 olarak verildi.


Editörün Seçimi

Multimedya