Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Cezayir: Buteflika’nın ‘gizli kızı’na hapis cezası

Cezayir: Buteflika’nın ‘gizli kızı’na hapis cezası

Perşembe, 15 Ekim, 2020 - 14:15
Cezayir’in başkentinde gazeteci Halit Drareni’nin serbet bırakılması için yapılan protestoların bir kısmı (AFP)

Cezayir yargısı, eski Cumhurbaşkanı Buteflika’nın “gizli kızı” olduğunu iddia eden bir kadına 12 yıl hapis cezası vererek tüm mal varlığına el koydu. Aynı davada yer alan iki bakan ve eski bir polis yolsuzluk suçlamalarından dolayı 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Gerçek adı Zeliha Neşnaşi olan “Madam Maya”’nın gizli hikayesi, Buteflika’nın iktidarı döneminde nüfuzlu konuma sahip olması yolsuzluk iddiaları hakkında bir izlenim veriyor.

Maya uzun zaman boyunca dönemin Cumhurbaşkan’ın kızı gibi hareket etti. Soruşturma kayıtlarında Buteflika ile akraba olduğu doğrulandı. Ancak aralarındaki ilişki hala belirsiz.

Bir hafta boyunca süren duruşmada avukatlar, Buteflika’nın davaya çağrılmasını talep etti. Ancak yargıç Buteflika’nın karısı ve çocuğunun olmadığı gerekçesiyle bu talebi reddetti. Maya (40 yaşında) hakkındaki suçlamalar nedeniyle geçtiğimiz yıl tutuklanmıştı.

“Cumhurbaşkanın kızı” hükümet yetkilileri tarafından kara para aklama, nüfuzu kötüye kullanma, haksız ayrıcalık elde etme, devleti zarara uğratma, kamu çalışanını yasa dışı imtiyazlar tahsis etmeye zorlama gibi suçlardan suçlu bulundu.

Duruşma sırasında eski Bayındırlık Bakanı Abdulgani Zalan, eski Çalışma Bakanı Muhammed el-Gazi, Buteflika’nın Özel Kalemi Muhammed Receb, dönemin Cumhurbaşkanı Buteflika’nın emirleri doğrultusunda farklı düzeyde devlet görevlilerine Zeliha’nın taleplerinin yerine getirilmesi konusunda talimatlar verdiklerini doğruladı.

Ülkedeki yasalar hükümetin bir temsilcisi sayılan valiye kamu parası ve hükümet anlaşmalarını idare konusunda geniş yetkiler vermekte. Zalan ve Gazi aynı dava kapsamında yolsuzluk suçlamaları sebebiyle mahkum edildi. Receb, mahkemede Buteflika’dan sözde kızıyla ilgili bir tavsiye aldığını ve yöneticilere ilettiği emirleri uygulamaya zorlandığını belirtti.

Araştırmalar Maya’nın ülkenin batısındaki Chlef ve Vahran vilayetlerini karlı projeler başlatmak için seçtiğini, kısa sürede Zalan ve Gazi sayesinde bu hedeflerine ulaştığını gösterdi.

Eski Emniyet Müdürü Abdülgani Hamil Cumhurbaşkanlığından gelen emir üzerine Zeliha’nın konutu için güvenlik kamerası hazırladığını itiraf etti. Buteflika’nın kızı olduğu iddia edilen Zeliha, başkentte turizm beldesinde bulunan Cumhurbaşkanlığına ait bir konutta uzun süre yaşadı.

Hamil yolsuzluk suçlamaları sebebiyle 15 yıl hapis cezasına çarptırılırken aynı dava kapsamında karısı ve üç oğlu da ağır hapis cezası aldı.

Ayrıca, Vahran’da ki bir mahkemede dün, 4 kişi “yasal kuruma hakaret”, “silahsız toplanma” ve “kamu düzenine zarar verme” suçlarından 4 ay hapis cezası aldı.

Bu olay, demokrasi ve özgürlük arzusuyla tek partili sistemi sona erdirmek isteyen halk ayaklanmasının (1988) 32. yıldönümünü kutlamak üzere ülkenin batısındaki en büyük şehir olan Vahran sokaklarına döküldüğü 5 Ekim tarihine kadar uzanıyor. Protestolar sırasında birçok kişi tutuklandı. Birçok aktivist ve insan hakları savunucusunun da tutuklandığı başkent aynı gün benzer protestolara tanıklık etti. Tutukluların duruşmalarının ay sonundan önce yapılması planlanıyor.

Vahran’da tutuklanan 4 kişi cezaevinde açlık grevi yaparak karara olan tepkilerini gösterdi. Başkan Abdülaziz Buteflika’nın iktidarını deviren “Tutukluların Serbest Bırakılması Ulusal Komitesi”’ne göre, siyasi tutumlarını ifade etme sebebiyle tutuklananların sayısı 70’e ulaştı.


Editörün Seçimi

Multimedya