Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen İran’dan Husilere silah akışına dair BMGK’yı uyardı

Yemen İran’dan Husilere silah akışına dair BMGK’yı uyardı

Pazar, 18 Ekim, 2020 - 11:45
Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani (Arşiv- Şarku’l Avsat) 

Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani, İranlı yetkililerin ülkeye uygulanan silah ithalatı ve ihracatına ilişkin yasağın bugün (Pazar) itibariyle kaldırıldığını duyurmasının yanı sıra, Husi milislerine silah tedarik etme niyetlerine ilişkin yaptıkları açıklamaları kınadı.

İryani, Yemen’in resmi haber ajansı SABA’ya yaptığı açıklamada, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin ülkeye uygulanan silah ambargosunun sona erdiğini ve bugün itibarıyla her türlü konvansiyonel silahı yasal kısıtlama olmaksızın alıp satılabileceğini duyurduğu açıklamaların yanı sıra, İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komitesi üyesi Ebu’l-Fazl Hasan Beki'nin Husi milislerine silah satma niyetiyle ilgili açıklamalarını İran'ın bölgedeki çatışmayı tırmandıran eğilimlerinin tehlikeli bir göstergesi olarak değerlendirdi.

İran tarafından yapılan resmi açıklamaları değerlendiren İryani, söz konusu açıklamaları İran rejiminin yıllardır terör faaliyetlerini yürütmesinin ardından Husi milislerine silah gönderme ve açık bir şekilde uzmanlık ve üretim teknolojisi ihraç etme niyetinin açık bir göstergesi olduğuna dikkat çekti. Aynı zamanda bu açıklamaları, İran’a uygulanan silah ambargosuna ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarının açık bir şekilde ihlali ve uluslararası toplumun iradesine alenen bir meydan okuma olarak değerlendirdi.

İryani, bu kışkırtıcı açıklamaların ve İran'ın çatışmayı tırmandırmak ve Yemen krizinin siyasi çözüme ulaşmasını baltalamak üzere Husi milislerine silah ihraç etmek için attığı her türlü adımın tehlikeli sonuçları konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca, İran’ın Yemen’in ve bölgenin güvenliğini ve istikrarını bozan ve ticari gemilerin ve uluslararası nakliye hatlarının hareketini baltalayan yıkıcı ve terörist faaliyetlerinin büyümesi konusunda uyardı.

BMGK’nın daimi üyelerinin öncülük ettiği uluslararası topluma seslenen İryani, BMGK’yı İran'ın Yemen ve bölgedeki yıkıcı politikalarını durdurma, İran’a yönelik silah ambargosunu uzatma ve özellikle 2216 sayılı Karar olmak üzere BMGK kararlarının uygulanması uyarınca, İran tarafından Husi milislerine sağlanan her türlü desteği durdurma konusundaki yasal sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.

 


Editörün Seçimi

Multimedya