Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran’da koronavirüs vaka sayılarında rekor kaydedildi

İran’da koronavirüs vaka sayılarında rekor kaydedildi

Cumartesi, 24 Ekim, 2020 - 06:00

İran’da yeni tip koronavirüs günlük vaka sayıları, rekor bir sayı olarak 6 bin kişi sınırını geçti. 

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sadat Lari, son 24 saatte 6 bin 134 yeni vaka ve 335 ölüm kaydedildiğini duyurdu. Son veriler ile salgının başlangıcından bu yana kaydedilen toplam vaka sayısı 556 bin 981’e yükselirken, ölüm sayısı 31 bin 985 kişiye ulaştı.

Sağlık Bakanlığı çarşamba günü son 24 saate 5 bin 616 vakanın kaydedildiğini duyurmuştu. Ortadoğu’da koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülke olan İran’da pazartesi günü 337 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile ölüm sayılarında da artış gözlemlendi.

Son zamanlarda, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani liderliğindeki yetkililer, halka koruyucu önlemlere eksiksiz uyma özellikle de maske kullanma çağrısında bulunarak vaka sayılarının artmasına karşı uyarılarını tekrarladılar.

Lari, ülkenin 31 eyaletinden 27’sinin en yüksek seviye olan “Tehlike” seviyesinde olduğunu bildirdi.

Yetkililer, Tahran’da 3 Ekim’den itibaren bir haftalığına birçok kamu alanını kapatma kararı almıştı ancak söz konusu alanlar hala kapalı durumda. Ayrıca, bu ayın başlarında başkentteki sağlık önlemlerini ihlal eden kişilere para cezaları uygulanmaya başlandı.

İran, Mart ve Nisan ayında birçok ülke tarafından benimsenen kapsamlı bir karantina uygulamamıştı. Ancak İran, bazı kapatma önlemleri uygulamış bunları da Nisan ayında ekonominin canlandırılması için kaldırılmıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya