Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Kuveyt, ‘çirkin’ açıklamaları nedeniyle Mısır büyükelçisini çağırdı

Kuveyt, ‘çirkin’ açıklamaları nedeniyle Mısır büyükelçisini çağırdı

Cumartesi, 24 Ekim, 2020 - 11:00
Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid el-Carullah ve Mısır'ın Kuveyt Büyükelçisi Tarık el-Kuni

Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, dün, Mısır'ın Kuveyt Büyükelçisini makamına çağırarak Mısır İşgücü Bakan Yardımcısı’nın Kuveyt ve değerlerine yönelik çirkin açıklamalarından duyduğu memnuniyetsizliği bildirdi.

Kuveyt Dışişleri Bakan Yardımcısı Halid el-Carullah, dün yaptığı açıklamada, “Kuveyt, Mısır İşgücü Bakan Yardımcısı tarafından Kuveyt devleti ve değerlerini hedef alan ihlalleri şiddetle kınıyor, reddediyor ve rahatsızlık duyuyor” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda bunların Mısırlı yetkililerin bu görevli aleyhinde yasal önlemler almasını gerektiren utanç verici uygulamalar olduğunu vurgulayan Carullah, söz konusu yetkilinin dün akşam sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiği çirkin muamelenin ardından Mısır'ın Kuveyt Büyükelçisi Tarık el-Kuni’nin dün öğlen saatlerinde bakanlığa çağrıldığını söyledi.

Carullah, Kuveyt’in ülke ve değerlerini hedef alan resmi bir yetkili tarafından bu tür çirkin açıklamaların yapılmasını kınadığını bildirdi.

Carullah’ın açıklamalarına göre, Mısırlılara resmi talep gönderen Kuveyt Dışişleri Bakanlığı, söz konusu ihlaller aleyhinde derhal yasal işlem başlatılmasını, ihlallerin arkasındaki kişilerin soruşturmaya sevk edilmesini istedi. Sorumlu kişilere uygun görülen yasal işlemlerin yürütülmesini sağlamak için bu tür uygulamaların arkasındaki nedenlerin ve koşulların üzerinde durulması çağrısında bulunan bakanlık, bu utanç verici uygulamaların caydırılması, yaşanan saygısızlığın ardından iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerinin yeniden ele alınması gerektiğini vurguladı.

Açıklamada, Kuveyt Dışişleri Bakanlığının söz konusu ihlallerin caydırılması ve iki ülke arasında yeniden kardeşçe ilişkilerin tesis edilmesi için Mısırlı yetkililerin bu konuda atacağı adımları takip edeceğinin, bunun ışığında gerekli önlemleri alma hakkını saklı tutacağının Büyükelçi’ye bildirdiği belirtildi.

Kuveyt resmi haber ajansı KUNA tarafından aktarılan açıklamaya göre, Mısır'ın Kuveyt Büyükelçisi Tarık el-Kuni, Kuveyt devletine yönelik bu tür ihlalleri reddetti ve kınadı. Aynı zamanda dün Mısır Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden çağrı aldığını, yetkililerin bu konudaki sorumlular aleyhinde gerekli işlemleri başlatma kararlılığını teyit ettiğini bildirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya