Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Türkiye, Suriye’nin kuzeybatısındaki bir gözlem noktasından daha çekilme kararı alırken, Rusya ve rejimin İdlib’e saldırıları artıyor

Türkiye, Suriye’nin kuzeybatısındaki bir gözlem noktasından daha çekilme kararı alırken, Rusya ve rejimin İdlib’e saldırıları artıyor

Çarşamba, 11 Kasım, 2020 - 06:30
Suriye’nin kuzeybatısındaki Zaviye Dağı’nda giden Türk askeri konvoyu (AFP)

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye’nin kuzeybatısında rejim güçlerinin kontrolünde bulunan bölgelerdeki askeri gözlem noktalarının çoğunu tahliye etmeye devam ederken, Rusya ve rejimin İdlib’in güneyindeki hava saldırıları ise yoğunlaşıyor.

TSK, Halep’in batı kırsalında Kaptan el Cebel ve Şeyh Akil arasındaki bir noktadan daha çekilmeye başladı. Bu, Hama’nın kuzey kırsalındaki Morek, Şer Maghar ve İdlib'in güney kırsalındaki Maar Hattat'tan sonra tahliye edilecek dördüncü gözlem noktası oldu.

Maar Hattat’daki gözlem noktasının tahliye süreci, Türk askerlerinin İdlib’in güneyinde Halep-Şam arasında  ‘uluslararası yol’ olarak bilinen M5 üzerinde bulunan noktada askeri teçhizatları sökme çalışmasıyla devam ediyor.

TSK, 7 Nisan 2018’de kurulan bölgedeki en büyük Türk üssü Morek’teki 9 nolu gözlem noktasını Ekim ayı sonunda tahliye etti.

Bunun ardından 3 Kasım’da Hama’nın batı kırsalındaki Şer Maghar köyündeki üslerini boşaltarak, ekipman ve askerlerini İdlib’e taşıdı.

Türk kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeybatısındaki Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde rejim kontrolündeki bölgelerde bulunan noktalardan çekilmesini şart koşan Türkiye-Rusya anlaşmasına göre çekilme süreci Surman, Tel Tukan, Ternaba, Mardih ve İdlib’in doğu kırsalındaki Serakib’in doğusunda bulunan başka bir noktayı da içerecek.


Saldırlar artıyor

Diğer yandan, Rus savaş uçakları İdlib’in güneyindeki Zaviye Dağı’nda yer alan Benin köyü civarını hedef alan en az iki hava saldırısı gerçekleştirdi.

Bu, Rus savaş uçaklarını Zaviye Dağı’nı bu ay içerisinde hedef aldığı ikinci saldırı oldu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), rejim güçlerinin dün Futeyra, Kansafra, Sufuhun, İdlib’in güney kırsalındaki dış mahalleler ve Hama’nın kuzeybatı kırsalındaki Gab Ovası’nda bulunan diğer bölgelere yönelik füze saldırılarına devam ettiğini bildirdi.

SOHR’a göre Gab Ovası’ndaki Hirbe Nakus bölgesinde rejim güçleri ve muhalif güçler arasında çatışmalar da devam etti.

Türk kuvvetleri ve ona yakın grupların Haseke’nin kuzeyindeki Ebu Raseyn kırsalındaki bölgelere füze saldırısında bulunduğu iddia edilirken, Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Barış Pınarı Harekatı kapsamında Türk kuvvetleri ve ona yakın muhalif grupların kontrolünde olan Dire, Bab el-Hayr ve Daudiye köylerindeki askeri noktaları vurduğunu iddia etti.

SDG Özel Kuvvetleri, muhalif grupların bölgelerine sızarak, Ebu Raseyn kırsalındaki Diri mezrasında yaklaşık 20 kişinin katıldığı bir toplantı yerini hedef aldı. Saldırıda en az 5 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin ise yaralandığı iddia edildi.


Editörün Seçimi

Multimedya