Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suudi Arabistan’dan BM’nin Suriye’deki trajediyi durdurma çabalarına destek

Suudi Arabistan’dan BM’nin Suriye’deki trajediyi durdurma çabalarına destek

Perşembe, 19 Kasım, 2020 - 10:30
Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dr. Halid Manzalavi (SPA)

Suudi Arabistan, Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Geir Pedersen’ın yanı sıra Suriye’deki trajedinin durdurulması ve Anayasa Komitesi’nin çalışmalarına yeniden başlanmasına yönelik tüm çabalara verdiği desteği yineledi. Suriye Yüksek Müzakere Komitesi’nin kurulmasına sağlayan Riyad 1 ve Riyad 2 konferanslarına ev sahipliği yaparak siyasi çözüme ulaşmanın kolaylaştırılmasına katkıda bulunulduğu belirtildi.

Suudi Arabistan’ın BM Daimi Temsilci Yardımcısı Dr. Halid Manzalavi, BM’de insan haklarının geliştirilmesi ve korunması konulu oturumda bir konuşma yaptı.

Dr. Manzalavi, Suudi Arabistan’ın Suriye muhalefetini birleştirme noktasında mümkün olan her türlü çabayı gösterdiğini söyleyerek, iç savaşın başlamasından bu yana 10 yıl geçmesine rağmen, Suriye halkının çektiği çilenin tüm dünyada vicdanları rahatsız etmeye devam ettiğini dile getirdi.

Özel raportörler ve temsilciler tarafından sunulan raporlar ve Suriye’deki insan hakları durumuna ilişkin karar tasarısına değinen Dr. Manzalavi, “Milyonlarca kişinin yurtdışına göç etmesi, milyonlarcasının da ülke içinde yerinden edilmesi ve uluslararası olarak yasaklanmış silahların kullanılması gibi Suriye’deki insan hakları durumuna ilişkin önceki karar tasarılarında kınanan koşullar hala var. Dolayısıyla bu karar, kaynağı ne olursa olsun Suriye’deki insan hakları ihlallerini kınıyor” dedi.

Suudi diplomat, karar tasarısının Suriye’deki insani durumun kötüleşmesi, sivillerin ayrım gözetmeksizin öldürülmesi ve bir savaş yöntemi olarak aç bırakılması, kimyasal silahların kullanımıyla yapılan uluslararası insancıl hukuk ihlalleri, yaklaşık 17 bini çocuk 500 binden fazla insanın ölümüne neden olan ağır silahlar ile hava saldırılarının gelişigüzel kullanımını şiddetle kınadığını söyledi.

Dr. Manzalavi, “Bu karar, Suriye halkının meşru isteklerini karşılayan, BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararı ve Cenevre 1 bildirgesine uygun siyasi bir çözümün Suriye’deki krize karşı tek ve sürdürülebilir çözüm olduğunu doğruluyor” şeklinde konuştu.

Suriye’de Anayasa Komitesi’nin kurulması ve çalışmalarının başlamasını memnuniyetle karşıladıklarını belirten Dr. Manzalavi, bu adımın kardeş Suriye halkının acılarını sona erdirecek ve mültecilerin uluslararası standartlara uygun olarak onurlu, gönüllü ve güvenli bir şekilde geri dönüşünü garanti edecek siyasi bir çözüme doğru ilerlemeye yönelik bir umut ışığı olduğunu vurguladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Suriye halkı üzerindeki etkisine dair derin endişesini ifade eden Dr. Manzalavi, BM’ye ait son raporların Suriye’deki ölü sayısındaki artışa işaret ettiğini söyleyerek, bunun Suriye’deki gerçek vaka sayılarının resmi verilerin çok üzerinde olduğunu gösterdiğine dikkat çekti.

Dr. Manzalavi, bu salgının Suriye’deki sosyo-ekonomik ve insani koşulların daha da kötüleştirmesine ek olarak çökmüş sağlık sistemi için büyük bir zorluk olduğuna işaret etti.

Hegemonya projeleri, mezhepçi milislerin kullanılması ve halklara zarar veren iç savaşların kışkırtılması yoluyla Suriye’nin geleceği ve kimliği için hala büyük tehdit oluşturan bölgesel güçlerin olduğunu vurgulayan Dr. Manzalavi şu ifadelerle devam etti;

“Mezhepçi milisler ve terörist gruplar bir madalyanon iki yüzüdür. Her ikisi de yıkım yaratır ve krizleri uzatır. Suudi Arabistan bu platformdan tüm terör örgütleriyle her türüyle mücadelenin önemini vurguluyor. Bu karar tasarısı, terörle mücadelede kaydedilen ilerlemeyi zayıflatan, Suriye’nin kuzeydoğusundaki süregelen güvensizliğe dair endişeyi ifade ediyor. Uluslararası toplumdan, yabancı terör unsurlarının Suriye dışına sızmasına veya Suriye içinde yeniden güçlenmelerine izin verilmemesini sağlamak için gerekli tüm önlemleri derhal almasını talep ediyor.”

Dr. Manzalavi konuşmasının sonunda, “Bu karar tasarısı ve BM’in çabalarının, Suriye halkının adalet, özgürlük, refah ve istikrar için umutları ve meşru özlemlerini gerçekleştirmelerine yardımcı olacağını umuyoruz” dedi.


Editörün Seçimi

Multimedya