Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Shokhin: G20 zirvesi, uluslararası ekonomideki acil sorunları çözecek

Shokhin: G20 zirvesi, uluslararası ekonomideki acil sorunları çözecek

Pazar, 22 Kasım, 2020 - 17:45
Rus Sanayici ve Girişimciler Birliği (RSPP) Başkanı Dr.Alexander Shokhin

Alexander Nikolayevich Shokhin 2005'ten bu yana da Rus Sanayici ve Girişimciler Birliği (RSPP) Başkanlığı görevini yürütüyor. İş dünyasını temsilen Rus kabinesinde yer alan Shokhin, Rusya lideri Vladimir Putin'e en yakın isimler arasında gösteriliyor.

Shokhin Şarku’l Avsat’a yaptığı özel açıklamada şunları söyledi: “Suudi Arabistan başkanlığında düzenlenen işbirliğine yönelik etkili bir G20 yaklaşımı, acil sorunlara kararlı bir şekilde katkıda bulunacaktır. Korona salgınıyla mücadele, uluslararası ekonomiyi canlandırma ve fakir ülkelere yardım konuları bu acil sorunların başında geliyor. Bunların dışında Suudi Arabistan-Rusya ekonomik ilişkilerini güçlendirmek ve küresel ekonominin çeşitli sektörlerinde uluslararası işbirliğini kolaylaştırmak da ayrıca masaya yatırılacak konular arasında yer alıyor.”

Shokhin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Suudi Arabistan başkanlığında yürütülen G20 çalışmaları, iki ülke arasında daha iyi işbirliği fırsatları sağladı. Bu yıl tüm zorluklara rağmen, Rusya ve Suudi Arabistan arasında pratik işbirliği alanları büyüyor.”

Shokhin röportajında döngüsel karbon ekonomisi, altyapı yatırımları, doğa temelli çözümlerdeki gelişmeler, dijitalleşme ve kapsamlı endüstriyel modernizasyon konularına da değindi.

Suudi Arabistan ve Rusya tarafından yürütülmesi beklenen ortak projelere değinen Shukhin, "Uygunsuz ve tek taraflı avantajlar elde etmeyi amaçlayan bağımsız politikaların risklerini azaltmak ve uluslararası işbirliği için çok taraflı kurumlardan yararlanmak önemli. Şundan eminim ki ülkelerimizde ulaştığımız yeni anlayış düzeyi, tüm zorluklara rağmen, bu yıl ortak çıkarlar alanında pratik işbirliğimiz için yeni fırsatlar sunacak” açıklamalarında bulundu.

"2020 G20 Riyad Zirvesi sonuçları çerçevesinde Suudi Arabistan ile ilişkiler” konusunda net bir yol haritası çizen Shukin, “Döngüsel karbon ekonomisi, altyapı yatırımları, doğa temelli çözümlerin geliştirilmesi, dijitalleşme, kapsamlı endüstriyel modernizasyon ve bunun dışında başka konulardan bahsedebiliriz. Bu yıl alınan dersler ve kazanılan en iyi deneyimler, köklü bir değişim ve zorlukların yaşandığı bir zamanda başarılı olmanın en iyi yolunu bulmaya yardımcı olacaktır” ifadelerini kullandı.

Suudi Arabistan’ın tavsiyelerinin karbon ekonomisinin iyileştirilmesine katkısı ve Rusya'nın bu talebi iyileştirmek için yararlanabileceği olası çözümlere de değinen Shukin, “Suudi Arabistan tarafından İstihdam Çalışma Grubu aracılığıyla geliştirilen döngüsel karbon ekonomisi kavramı, küresel enerji sektörünün sürdürülebilir kalkınmasına son derece yardımcı olacaktır. Dolayısıyla, bu kavramın geniş çapta uygulanması, küresel ekonominin çeşitli sektörlerinin dengeli ve sürdürülebilir gelişimini sağlayacaktır. Suudi Arabistan öncülüğünde gerçekleşen işbirliğimizin karşılıklı faydalarından biri de enerji, sürdürülebilirlik ve iklim konularında çalışmalar yürüten çalışma grubuna tavsiyelerimizi sunabilmemiz olacak. Rus şirketleri çalışma grubuna iklim zorluklarını ele almak için doğa temelli çözümleri genişletmek, kısa ve orta vadede iklim risklerinin gönüllü olarak raporlanmasını ve açıklanmasını teşvik etmek gibi tavsiyelerde bulundu. Bunun yanı sıra kararları uygulama sürecinde ulusal koşulları ve sektörel ortamı dikkate almak da Rus şirketlerinin tavsiyeleri arasında yer aldı.”

Son olarak, Suudi Arabistan ve Rusya ortaklığında gerçekleşecek ve G20 zirvesinin sonuçlarının katkı sunması beklenen plan hakkında konuşan Shokin şunları söyledi: “Uygunsuz ve tek taraflı avantajlar elde etmeyi amaçlayan bağımsız politikaların risklerini azaltmak ve uluslararası işbirliği için çok taraflı kurumlardan yararlanmak önemli. Ancak, bu kurumların uluslararası topluluğun her üyesi için sürdürülebilir kalkınma adına kapsamlı kurallar belirlemedeki rolünü abartmak da doğru değil. Buna Suudi Arabistan ve Rusya da dahil.”


İlgili HaberlerEditörün Seçimi

Multimedya