Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran: Fahrizade'nin öldürülmesi nükleer programı durdurmayacak

İran: Fahrizade'nin öldürülmesi nükleer programı durdurmayacak

Cumartesi, 28 Kasım, 2020 - 12:15
İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin öldürüldüğü yerde cinayet polisi incelemelerde bulunuyor (DPA)

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesinin ülkesinin nükleer programını durdurmayacağını veya ilerlemeyi engelleyemeyeceğini belirtti. Salihi, bugün yaptığı açıklamada, "Fahrizade'in izlediği yol şimdi daha yoğun bir şekilde takip edilmeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

İran'ın başkenti Tahran'ın doğusunda, Cuma günü meydana gelen silahlı çatışmada, nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade ve kendisini korumakla görevli olan bir dizi güvenlik görevlisi öldürüldü.

Suikast hakkında İran, ABD ve İsrail istihbarat teşkilatlarını suçladı.

İran Meclis Başkanı Muhammed Bekir Kalibaf da Fahrizade'nin öldürülmesinin ardından intikam sözü verdi. Konuya ilişkin Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Kalibaf şunları söyledi: “Muhsin Fahrizade'nin kanının intikamı muhakkak alınacak. Suikastı gerçekleştiren ve arkasında duran herkes bu intikamdan payını alacak."

Fars haber ajansının aktardığına göre İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, "kör terör" olarak nitelendirdiği suikastı şiddetle kınadı ve İsrail'in suikastta yer aldığına dair göstergeler olduğunu kaydetti.

DPA’nın haberine göre, 2010 yılından bu yana Tahran'da nükleer fizik alanında çalışma yürüten dört İranlı bilim adamı öldürüldü.


Editörün Seçimi

Multimedya