Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Press TV: Fahrizade suikastında kullanılan silah İsrail yapımı

Press TV: Fahrizade suikastında kullanılan silah İsrail yapımı

Pazartesi, 30 Kasım, 2020 - 12:30
İran askerleri nükleer bilimci Muhsin Fahrizade’nin tabutunu taşıyor (Reuters)

İran merkezli İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV’ye konuşan bir kaynak, İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade suikastının gerçekleştiği olay yerinden toplanan silah kalıntılarından elde edilen bulgular neticesinde suikastta kullanılan silahın İsrail yapımı olduğunu söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen söz konusu kaynak, Fahrizade’nin öldürüldüğü bölgeden toplanan silah kalıntılarının üzerinde İsrail askeri endüstrisinin logoları ve özellikleri olduğunu bildirdi.

Diğer yandan, İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen, Tel Aviv merkezli 103 FM radyosuna yaptığı açıklamada suikasttan kimin sorumlu olduğunu bilmediğini iddia etti.

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatami ise, Fahrizade’nin cenaze töreninde yaptığı konuşmada, “İran halkı hiçbir suç, suikast ve aptalca bir eylemi yanıtsız bırakmayacak. Canileri sonuna kadar takip edeceğiz ve caniler eylemlerinden dolayı cezalandırılacaklarını bilmelidir” diyerek uyardı.

Sorumluluk duygusuyla bu suçu kınayan tüm hükümetlere teşekkür eden Hatemi, “Ancak olaya göz yuman hükümetler ile uluslararası kuruluşlar bilmeli ki, çok yüzsüz olan teröristlere karşı taviz vermek onları daha da yüzsüzleştirir. Eğer sert tavır sergilemezseniz ve çifte görüşlerinizin tuzağında kalsanız, bir gün bu terör size de bulaşacak” diye konuştu.

İranlı nükleer bilim insanı Muhsin Fahrizade, geçtiğimiz Cuma günü Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmiş, İran olayla ilgili ABD ve İsrail’i suçlamıştı.


Editörün Seçimi

Multimedya