Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran: Fahrizade suikastı elektronik cihazlarla uzaktan gerçekleştirilen karmaşık bir operasyon

İran: Fahrizade suikastı elektronik cihazlarla uzaktan gerçekleştirilen karmaşık bir operasyon

Pazartesi, 30 Kasım, 2020 - 17:45

İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, İsrail ve Tahran’ın ‘terör örgütü’ olarak sınıflandırdığı Halkın Mücahitleri Örgütü’nü, nükleer bilimci Muhsin Fahrizade suikastının arkasında olmakla suçladı.

Fahrizade’nin cenaze töreni sırasında İran devlet televizyonuna konuşan Şemhani, suikasta ilişkin bazı ipuçları olduğunu söyleyerek, “Kesinlikle Halkın Münafıkları (Mücahitleri) örgütünün bu işte rolü var ve bu cinayetin arkasında Siyonist rejim ile MOSSAD var” dedi.

Suikastın, insan olmadan uzaktan elektronik cihazlar kullanılarak son derece karmaşık bir operasyonla gerçekleştirildiğini bildiren Şemhani, “Düşman tamamen yeni ve profesyonel bir yöntem kullandı” şeklinde konuştu.

Diğer yandan, İran merkezli İngilizce yayın yapan devlet televizyonu Press TV’ye konuşan bir kaynak, İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade suikastının gerçekleştiği olay yerinde toplanan silah kalıntılarının İsrail yapımı olduğunu söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen söz konusu kaynak, Fahrizade’nin öldürüldüğü bölgeden toplanan silah kalıntılarının üzerinde İsrail askeri endüstrisinin logoları ve özellikleri olduğunu bildirdi.

Haberle ilgili yorum almak için temasa geçilen İsrailli yetkililerden herhangi bir yanıt gelmedi.

Ancak İsrail İstihbarat Bakanı Eli Cohen, bugün Tel Aviv merkezli 103 FM radyosuna yaptığı açıklamada suikasttan kimin sorumlu olduğunu bilmediğini iddia etti.

İran’da Arapça yayın yapan devlet televizyonu El Alem’e konuşan adı açıklanmayan bir yetkili, saldırıda kullanılan silahların uydudan kontrol edilebilen İsrail yapımı silahlar olduğunu öne sürdü.

Ancak görgü tanıkları devlet televizyonuna yaptıkları açıklamada, Fahrizade’nin arabasının yakınında silahlı kişiler olduğunu söyledi.

Öte yandan genel yayın yönetmeni İran dini lideri Ali Hamaney tarafından atanan Kayhan gazetesi, Fahrizade’nin öldürülmesinde İsrail’in parmağı olduğu kanıtlanırsa İsrail’in kıyı kenti Hayfa’ya saldırılması çağrısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya