Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Libya siyasi diyaloğu Gadames’te devam ediyor

Libya siyasi diyaloğu Gadames’te devam ediyor

Salı, 1 Aralık, 2020 - 09:45
Libya siyasi diyaloğunun, 30 Kasım’da Tanca’daki açılış oturumundan bir görüntü (MAP)

Libya siyasi diyaloğu, bugün Fas’ın Tanca şehrinde devam ediyor, Milletvekilleri yarın da Gadames’te buluşuyor.

Fas’ın Tanca şehrinde yer alan Hilton el-Houara otelinde, Trablus merkezli Libya Devlet Yüksek Konseyi’ni ve Tobruk merkezli Libya Temsilciler Meclisi’ni temsil eden iki heyet arasında yeni bir Libya siyasi diyalog turu başladı.

(Trablus) Devlet Yüksek Konseyi heyetine Muhammed Ebu Saniye başkanlık ederken, (Tobruk) Temsilciler Meclisi heyeti başkanlığını ise Aişe Şalabi üstleniyor. 13 + 13 oturumları kapsamına giren bu diyalog turu, Tunus’ta devam eden diyalog hususunda istişareyi ve Libya’daki siyasi - anayasal süreçlere dair vizyonları birleştirmeyi amaçlıyor.

Yeni diyalog turu, Eylül ve Ekim aylarında Bouznika şehrinde yapılan önceki iki turun ardından gelişti. Söz konusu turlar, Fas’ın Suheyrat kentinde Aralık 2015’te imzalanan Libya Siyasi Anlaşması’nın 15’inci maddesinde öngörülen, ‘egemen kurumların liderlik pozisyonlarında bulunanların seçilmelerine ilişkin kontroller, mekanizmalar ve kriterler hakkında kapsamlı anlayışlara ulaşma’ ile sonuçlandı. Aynı şekilde yeni tur, Temsilciler Meclisi üyeleri arasındaki Tanca istişare toplantısının sonlanmasından 2 gün sonra düzenleniyor. Üyeler, Tunus - Cezayir sınırında bulunan Gadames şehrinde, yıllarca süren bölünmelerden sonra, özellikle de bir yıl içinde başkanlık ve parlamento seçimleri yaparak, geçiş aşamasını sonlandırmak üzere somut sonuçlara ulaşan bir toplantı yapmayı kabul etti.

Oylama için Temsilciler Meclisi’ne sunulması kararlaştırılmış bir çözüme ulaşmak için bazı egemen pozisyonlar, Tanca’daki görüşmelerin ön saflarında yer alıyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Libya- Libya diyaloğu, temsilcilerin yarın Gadames’e doğru Fas’tan ayrılacağı açıklandıktan sonra bugün (1 Aralık) Tanca’da devam ediyor. Gadames’te, uzun bir süre sonra Libya Temsilciler Meclisi’nin ilk resmi toplantısı düzenlenecek.

Öte yandan Devlet Yüksek Konseyi üyesi Abdulkadir el-Huveyli, yaptığı basın açıklamasında, “Devlet Yüksek Konseyi’nin egemen pozisyonlar ve anayasal süreçle görevlendirildiğine dair Tunus’ta kararlaştırılanlar temelinde burada Tanca’dayız. Bu durum, Libya krizini çözmede başarılı olmak amacıyla diyalog yolunu en üst düzeye çıkarmak için iki konsey arasındaki anlayış ve istişareden kaynaklanmaktadır” dedi.

Derne seçim dairesinden Milletvekili Hammad el-Ubeydi ve Temsilciler Meclisi Diyalog Komitesi üyesi de Tanca toplantısının sonuçlarına daire iyimserliklerini dile getirdi. Ubeydi, toplantının, Tunus’taki önceki diyalog oturumlarının bazı karmaşıklıklarla gölgelenmesinin ardından geliştiğine dikkati çekti.

Ubeydi, görüşlerin, neredeyse buzları eriteceğini belirterek, bir sonraki diyalogda mesafeleri kısaltan iyi bir sonuca ulaşmayı beklediğini söyledi.

Temsilciler Meclisi Diyalog Komitesi üyesi Milletvekili Muhammed er-Raid ise “Bugün, iki meşru organın (Temsilciler Meclisi ve Devlet Konseyi) Libya’da istikrarı desteklemede daha büyük bir role sahip olmasını sağlayacak daha güçlü bir şekilde siyasi diyaloğa girmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Raid, “Temsilciler Meclisi bugün, cumartesi günü sonra eren Tanca istişare görüşmesinden önceki Temsilciler Meclisi’nden farklıdır. Çünkü 125’ten fazla velikin varlığı mevcut ve Gadames’e yönelmek için ‘çok çok’ hazırlar” ifadelerini kullandı. Yetkili, bugünkü toplantının nihai hedefinin, Libya halkının çıkarları ve Libya’daki mevcut krizlerin çözülmesi olacağını dile getirdi.


Editörün Seçimi

Multimedya