Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran Meclisi uranyumun yüzde 20 zenginleştirilmesini öngören tasarıyı onayladı

İran Meclisi uranyumun yüzde 20 zenginleştirilmesini öngören tasarıyı onayladı

Salı, 1 Aralık, 2020 - 13:00
İran Meclisi (Mehr News-Arşiv)

İran Meclisi, nükleer faaliyetlerin hızlandırılması, uranyumun en az yüzde 20 oranında zenginleştirmeye başlanmasını ve düşük düzeyli zenginleştirilmiş uranyum stoklarının artırılmasını öngören yasa tasarısını onayladı.

Söz konusu yasa tasarısı, İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade’nin Tahran’da uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmesinin ardından kabul edildi.

Mecliste kabul edilen yasa tasarısının Anayasayı Koruyucular Konseyi’nde nihai onayı alıp yasalaşması bekleniyor.

İran, ABD'nin nükleer anlaşmadan 2018’de çekilmesini protesto etmek için anlaşmada öngörülen sınırları bir süre önce aşmıştı.

Nükleer anlaşma, Tahran’a yüzde 3,67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini sürdürme hakkı verirken,  İran bu yaz zenginleştirilmiş uranyum üretiminde yüzde 4,5 oranını geçmişti.

İran, daha önce uranyum zenginleştirme oranını yüzde 20 artırma tehdidinde bulunmuştu. Bu, bir nükleer bombanın yapılması için gerekli adımların yüzde 90’ının atılması anlamına geliyor.


Editörün Seçimi

Multimedya