Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tanca’daki Libya Siyasi Diyalog Forumu ikinci turu tamamlandı

Tanca’daki Libya Siyasi Diyalog Forumu ikinci turu tamamlandı

Çarşamba, 2 Aralık, 2020 - 10:30
Libyalı Milletvekili Aişe Şalabi, 1 Aralık akşamı Tanca diyaloğunun kapanış açıklamasını okuyor. (Şarku’l Avsat)

Birleşmiş Milletler Libya Destek Misyonu (UNSMIL) himayesinde düzenlenen Libya Siyasi Diyalog Forumu’nun (LPDF) ikinci turu Fas’ın Tanca kentinde tamamlandı.

Trablus’tan 13 Libya Devlet Yüksek Konseyi temsilcisi ile Tobruk’tan 13 Temsilciler Meclisi temsilcisinin katıldığı LPDF ikinci turu Libya devlet yapısının yeniden birleştirilmesi, siyasi süreç takviminin belirlenmesi gibi gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sonlandı.

Her iki taraf da ikinci tur müzakerelerde Libya Siyasi Anlaşması ve ilgili Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarında öngörülen mekanizmalara göre çalışmaya bağlılıklarını yinelediler.

Fas’ın Tanca şehrindeki Hilton el-Houara otelinde düzenlenen ikinci tur diyaloğun sonunda Libya krizinin tarafları, 1 Aralık’ta yayınladıkları bildiride, “doğrudan toplantıların yoğunlaştırılması, diyaloğun devlet kurumlarının birleşmesini engelleyen konuları ele almak için etkili ve şeffaf bir araç olarak benimsenmesi, bölünmenin sona erdirilmesi ve dış müdahalelerin durdurulması” gerekliliğine vurgu yaptı.

Aynı şekilde Libyalıların arzuladığı sivil demokratik devleti inşa etme bağlılıklarını dile getiren taraflar, son yıllarda bu yolda önemli fedakarlıklar gerçekleştirdiklerini belirtti.

İlgili Libyalı kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, Tanca diyaloğuna katılan temsilcilerin, uzun bir süre sonra Temsilciler Meclisi için toplantı yapmak üzere bugün Libya’nın Cezayir sınırındaki Gadames şehrine gideceğini belirtti.

Aynı kaynaklar, milletvekillerinin bu sabah Tanca’dan ayrıldığını ve öğleden sonra Libya’ya dönüp Gadames’te bir araya gelmeyi beklediklerini söyledi.

Tanca diyaloğu katılımcıları, ‘devlet otoritesini tüm Libya toprakları üzerinde genişletme, ulusal uzlaşı ve geçiş dönemi adaleti başlatma, ülke içinde ve dışında yerinden edilmiş kişilerin onurlu ve güvenli şekilde evlerine geri dönmesini sağlama gerekliliğine’ dikkati çekerken, tüm zarar görenlerin yasalara uygun şekilde tazminat haklarının bulunduğunu dile getirdi.

Katılımcılar ayrıca, UNSMIL’in ‘anayasal yetkilerin uygulanması ve geçiş aşamalarını sona erdirmekle, ayrıca kalıcı bir anlaşmaya ulaşmak ve adalet- hukuk devleti altında istikrarı sağlamak için genel seçimler yapmakla sonuçlanacak olan Libya’daki çatışmayı ve bölünmeyi sona erdirme’ çabalarını desteklemeye kararlı olduklarını beyan ettiler.

Açıklamada, 2015 yılında Libya diyaloğunu kucaklayan Fas Krallığı’nın çabalarının, Suheyrat, Bouznika ve şimdi de birkaç gün önce Libya Temsilciler Meclisi’nin bir toplantısına ev sahipliği yapan Tanca’da iyi bir etki oluşturduğu belirtildi. Şu an Tanca, Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi diyalog heyetlerinin toplantısına ev sahipliği yapıyor. Toplantıda ise ‘bağımsız kurumları birleştirmek amacıyla siyasi anlaşmanın 15. maddesinin uygulanmasına ilişkin son dönemde iki meclis tarafından varılan mutabakatların nasıl uygulanacağı’ ele alınıyor.

Yapılan açıklamada, iki diyalog grubundan, bu amaçla birkaç gün içerisinde çalışmalarına başlayacak küçük bir çalışma grubunun oluşturulduğu ifade edildi. Aynı şekilde UNSMIL “hazırlık aşamasında yürütme otoritesine üst düzey yetkililer seçme mekanizmalarına ilişkin” önerileri ele alındı.

Diyalog heyetleri, Libya siyasi diyaloğunun toplu olarak bir genel kurulda seçim için oy kullanması şartıyla, her bölgenin meclisinin her pozisyon için birden fazla aday gösterme fırsatına sahip olması amacıyla şeffaf, adil ve dengeli bir mekanizma seçme gerekliliğine vurgu yaptı.


Editörün Seçimi

Multimedya