Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İran'ın meşhur insan hakları aktivisti hapishaneye geri döndü

İran'ın meşhur insan hakları aktivisti hapishaneye geri döndü

Perşembe, 3 Aralık, 2020 - 10:00

İranlı insan hakları aktivisti Nesrin Sutude'nin eşi, Sutude'nin hapishaneye geri döndüğünü açıkladı. Reza Handan, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bugün bize Nesrin’in Karçak Kadınlar Hapishanesi'ne geri dönmesi gerektiği söylendi” ifadelerinde bulundu.

Handan, yargının gözaltı izni süresini bir hafta uzatan doktorların talimatlarını görmezden geldiğini, aynı zamanda söz konusu tweete yanıt vermediğini belirtti. Sutude, iki yıldan fazla bir süredir ilk kez geçen ay hapisten çıkmıştı.

Handan, yakın zamanda yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını sırasında siyasi mahkumların içinde bulunduğu koşulların iyileştirilmesini talep etmek için yaklaşık 50 gün açlık grevinde bulunan eşinin sağlık durumunun son derece endişe verici olduğunu dile getirmişti. 57 yaşındaki avukat ve kadın hakları aktivisti Sutude, kalp kasının zayıf olması dolayısıyla geçtiğimiz Eylül ayında Tahran'daki bir hastanede beş gün tedavi görmüştü.

Yıkıcı propaganda yürütmekle suçlanan Sutude, hapishaneden geçici izin alıp serbest bırakılmasının birkaç gün sonrasında koronavirüse yakalanmıştı. Eşinin nakledildiği Karçak Kadınlar Hapishanesi'nde virüse yakalandığını yazan Handan ise başkentte bulunan hapishane koşullarının “felaket” olduğunu vurgulamıştı.

Handan, 2018'de bir mahkemenin eşi Sutude’yi 148 kırbaç ve 33 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırdığını bildirmişti. Mahkemede kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddeden Sutude ise kadın hakları için ve ölüm cezasına karşı barışçıl bir mücadele verdiğini dile getirmişti.


Editörün Seçimi

Multimedya