Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Yemen İçişleri Bakanlığı: Aden Havaalanı’nı hedef alan balistik füzeler Husilerin bölgesinden fırlatıldı

Yemen İçişleri Bakanlığı: Aden Havaalanı’nı hedef alan balistik füzeler Husilerin bölgesinden fırlatıldı

Perşembe, 14 Ocak, 2021 - 14:15
Yemen İçişleri Bakanı Tümgeneral İbrahim Haydan Aden Havaalanı’nı hedef alan balistik füzelerin kalıntılarını gösteriyor

Yemen İçişleri Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda Aden Havaalanı’nı hedef alan balistik füzelerin Husi milislerin kontrolündeki bölgelerden fırlatıldığını ve fırlatma sistemlerinin arkasında İranlı ve Lübnanlı uzmanlar olduğunu açıkladı.

Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, Aden Havaalanı’nı hedef alan balistik füzelerin, Mayıs ayında Marib’de Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı’nın bulunduğu askeri karargaha yönelik saldırıda kullanılan füzelerle aynı olduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca Aden Havaalanı’nı vuran füzelerin 100 kilometre öteden fırlatıldığı bilgisi de yer aldı.

30 Aralık’ta yeni Yemen hükümetini taşıyan uçak havaalanına indiği anda üç füzeyle düzenlenen terör saldırısında başbakan ve bakanlar sağ olarak kurtuldu.

Ancak 26 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda hükümet yetkilileri, gazeteciler, havaalanı çalışanları ve Kahire’ye uçmayı bekleyen yolculardan oluşan 100 kişi yaralandı.


Editörün Seçimi

Multimedya