Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

İsrail, Gazze'deki Hamas hedeflerini bombaladı

İsrail, Gazze'deki Hamas hedeflerini bombaladı

Salı, 19 Ocak, 2021 - 06:15

İsrail savaş uçakları dün (Pazartesi), Gazze Şeridi'nden iki roket atılmasına karşılık Gazze’deki Hamas’a ait hedeflere hava saldırısı düzenledi. Olayda her iki taraftan da ölen veya yaralanan olmadı.

İsrail, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah bölgesinde bulunan tarım arazisine ve birkaç hedefe hava saldırısı düzenledi. İsrail Ordu Sözcüsü, atılan iki rokete karşılık olarak Hamas'ın tünel açma çalışmalarının hedef alındığını duyurdu. Sözcü, "Gazze Şeridi'nden İsrail'in güneyindeki Aşdod kenti yakınlarına gece saat 02.30 civarı iki roket atıldığını, zayiat veya hasar olmadığını ve sirenlerin çalıştırılmadığını " belirtti.

Sözcü açıklamasının devamında, "Ordu, İsrail vatandaşlarının güvenliğini ve egemenliğini zayıflatmaya yönelik her girişimi görüyor. Gazze Şeridi'nde veya dışında olup bitenlerden Hamas sorumlu” ifadelerini kullandı. Olay, Hamas tarafından Gazze Şeridi sınırında orduya ait bir iş makinasına ateş açıldığı gerekçesiyle, İsrail’in Hamas’a ait bir noktayı tank atışıyla vurmasının ardından yaşandı.

Geçen ayın sonunda Gazze Şeridi'nden bir roket fırlatıldı, ancak sınırı geçmedi. Bunun üzerine Gazze Şeridi'nin bitişiğindeki İsrail’e ait Kerem Şalom (Kerm Ebu Salim) bölgesinde uyarı sirenleri çaldı. Bu olaydan bir hafta önce, Gazze Şeridi'nden Aşkelon şehrine doğru iki roket atıldı. Ancak İsrail füze savunma sistemi (Demir Kubbe) tarafından roketler imha edildi.

Son olay, İsrail ve Hamas’ın doğrudan savaş istemediği bir dönemde, Gazze Şeridi'ndeki sakinliğe doğrudan bir tehdit oluşturmuyor. Özellikle Hamas veya İslami Cihad tarafından fırlatılan roketlerin aksine söz konusu roketlerin menzili ve isabetliliği çok zayıf olduğu için Hamas’ı zor durumda bırakmak isteyen ve Hamas’a kızgın küçük grupların Gazze Şeridi’nden roket fırlattığına inanılıyor. 

Hamas, sükuneti sabote etmek isteyen herhangi bir gruba karşı çıkarken, aynı zamanda gönderdiği mesajlarla birden fazla imada bulundu. Hamas, İsrail'in sağlık sektörüne yönelik yardım taleplerini yerine getirmemesi ve üzerinde anlaşmaya varılan sakinlik koşullarını uygulamaya başlamamış olması halinde tırmanışa neden olabileceği yönünde mesajlar verdi. Mutabık kalınan anlaşmada, Gazze Şeridi'ne projeler gerçekleştirme de dahil olmak üzere tesisler kurulması, ithalat ve ihracatın genişletilmesi ve yasaklı malların getirilmesi ve aynı zamanda paranın Gazze Şeridi'ne aktarılmasına izin verilmesi şartları yer alıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya