Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Endonezya el koyduğu iki tankerin İranlı ve Çinli mürettebatını gözaltına aldı

Endonezya el koyduğu iki tankerin İranlı ve Çinli mürettebatını gözaltına aldı

Salı, 26 Ocak, 2021 - 16:30
İran ve Panama bayraklarını taşıyan iki petrol tankeri yasadışı petrol taşıdıkları şüphesiyle Endonezya yetkilileri tarafından durduruldu (Reuters)

Endonezyalı bir yetkili, Endonezya sularında yasadışı yollarla petrol taşıdıklarından şüphelenildiği için durdurulan iki tankerin 36 İranlı ve 25 Çinli mürettebatının gözaltına alındığını açıkladı.

AP’ye göre Deniz Güvenlik Ajansı sözcüsü Wisnu Pramandita, “İran bandıralı MT Horse ve Panama bandıralı MT Freya şimdi Batam adasına doğru çekiliyor. İki tankerdeki 36 İranlı ve 25 Çinli mürettebatı daha fazla soruşturma için gözaltına alındı. Tankerlerdeki bazı belgelere de el konuldu” dedi.

Sözcü, geçtiğimiz Pazar günü el konulan iki tankerin, denizde yasadışı yollarla yakıt taşımak, petrol sızıntısına neden olmak, ulusal bayrakları göstermemek, kimliklerini gizlemek için sistemlerini kapatmak ve yasadışı bir şekilde demirlemek de dahil olmak üzere çeşitli ihlallerde bulunduğundan şüphelenildiğini söyledi.

Pramandita ayrıca “Petrol sızıntısını Panama bandıralı MT Freya yaptı” dedi.

Endonezya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Teuku Faizasyah ise, yetkililerin hala tankerlerin eylemlerini araştırmakta olduğunu söyledi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya