Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus Başbakanı: Cumhurbaşkanı ile yaşanan anlaşmazlık nedeniyle istifa etmeyeceğim

Tunus Başbakanı: Cumhurbaşkanı ile yaşanan anlaşmazlık nedeniyle istifa etmeyeceğim

Cuma, 12 Şubat, 2021 - 16:30
Tunus Başbakanı Hişam el-Meşişi (AFP)

Tunus Başbakanı Hişam el-Meşişi, Cumhurbaşkanı Kays Said ile yaşanan şiddetli anlaşmazlık nedeniyle görevinden istifa edeceğine ilişkin iddiaları reddetti.

Eylül ayından bu yana teknokrat hükümeti yöneten Meşişi, bugün gazetecilere verdiği demeçte, ‘vatan hizmetinde bir asker gibi’ olduğunu söyleyerek, görevinden istifa etmeyeceğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Kays Said’in, Meşişi’nin gerçekleştirdiği kabine revizyonuna itiraz etmesi ve meclisin güvenoyu verdiği bakanları yemin törenine çağırmaması nedeniyle ülkede karmaşık bir anayasal kriz yaşanıyor.

Kabine revizyonuna dair kendisine bilgi verilmediğini dile getiren Said, değişikliğin anayasaya aykırı olduğunu savunarak, bazı yeni bakanların çıkar ilişkileri bulunduğunu öne sürdü.

Meşişi, Said’in bakanları yemin etmeleri için davet etmemesini devletin işleyişini kesintiye uğratmak olarak nitelendirdi.

 


Editörün Seçimi

Multimedya