Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus hükümetinde revizyon: 5 Bakan görevinden alındı

Tunus hükümetinde revizyon: 5 Bakan görevinden alındı

Protestocular, Tatavin Valiliği’ne saldırdı
Salı, 16 Şubat, 2021 - 12:30
Tatavin sokaklarındaki protestolar (AFP)

Tunus Başbakanı Hişam el-Meşişi, dün, haftalardır askıya alınan hükümet değişikliğinin göstergesi olarak 5 bakanı görevden aldı.

Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, Adalet, Sanayi, Spor, Tarım ve Devlet Mülkiyeti bakanlarının görevden alınmasına karar verildiği belirtildi. Bunlardan bazıları, teorikte Cumhurbaşkanlığı himayesinde bulunuyor.

Söz konusu açıklamada, kabine değişikliği prosedürleri tamamlanana kadar geçici bir eylem olarak Meşişi’nin boşalan koltuklar için mevcut hükümetteki bakanları vekaleten görevlendirdiği bilgisi verildi.

Cumhurbaşkanı Kays Said’in Meşişi’nin gerçekleştirdiği kabine revizyonuna itiraz etmesi ve meclisin 26 Ocak’ta güvenoyu verdiği bakanları yemin törenine çağırmaması nedeniyle Tunus’ta karmaşık bir anayasal kriz yaşanıyor.

Çıkar ilişkileri ve yolsuzluk şüpheleri dolayısıyla bazı bakanlara yönelik çekinceleri olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Said, anayasal dayanaktan yoksun oldukları için, değişikliğe eşlik eden prosedürlere yönelik itirazını açıkladı.

Nitekim Başbakanlık, bakanların görevlerini anayasa çerçevesinde yerine getirebilmeleri için bakanlık düzenlemesi yönündeki prosedürlerinin tamamlanmasını sağlayacak tüm çözümlere açık olacağını teyit etti.

Meşişi’nin bakanları görevden alma kararını hızlandırdığı düşüncesindeki Demokratik Blok milletvekili Muhammed Ammar, meselenin iki yürütme otoritesi arasında olduğuna işaret etti. “Ülke şu anda gerçek bir savaş içerisinde. Kemik kıran savaşı. Başbakan bazı düzenlemeler yapıp bunları Cumhurbaşkanı’na sunmak zorunda kaldı. Ya da bakanların cesur davranarak geri çekilmesi daha iyi olacaktı” ifadelerine başvuran Ammar, “Meşişi’nin bugün Cumhurbaşkanı’na gitmekten başka bir çözümü olmadığını” söyledi. Aynı zamanda “Bugün olup bitenler, bir tür saçmalık ve zorla kabul ettirme girişimidir” dedi. 

Diğer yandan, dün sabah Tatavin’den çok sayıda genç, Kamur Oturma Eylemi Koordinatörlüğü gözetiminde Tatavin Valiliği binası önünde protesto düzenledi. Valilik, olayların gelişmesi ardından protestocular tarafından baskına uğradı. Protestocular validen eyaleti terk etmesi talebinde bulunurken güvenlik güçleri ise protestocuları binadan çıkarmaya çalıştı.

Bu protestolar, protestocuların tanımıyla hükümetin oyalama politikası ve Kamur Oturma Eylemi Koordinatörlüğü’ne önceden verilen sözlerin yerine getirilmemesi sebebiyle gerçekleşiyor.

Koordinatörlük, hükümete verilen 72 saatlik sürenin ardından Kamur Anlaşması hükümlerinin tam olarak uygulanması ısrarından vazgeçilmediğini, bu yönde yeniden sokağa ineceklerini vurguladı. Hareketlerinde barışı gözettiklerini, ancak hükümetten yanıt bulamadıklarını da ekledi. Aynı zamanda özel ve kamu mallarına müdahalede bulunmadan tüm tesis ve departmanları kapatmaya, tansiyonu artırmaya devam edecekleri uyarısında bulundu.


Editörün Seçimi

Multimedya