Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus’ta 4 asker ve 1 çobanın DEAŞ tarafından öldürüldüğü iddiası

Tunus’ta 4 asker ve 1 çobanın DEAŞ tarafından öldürüldüğü iddiası

Cuma, 19 Şubat, 2021 - 14:45
Başkent Tunus’taki güvenlik güçleri (Reuters-Arşiv)

Beyaz üstünlükçü ve radikal örgütlerin çevrimiçi faaliyetlerini izleyen ABD merkezli sivil toplum örgütü SITE Intelligence Group’a göre, DEAŞ Şubat ayı başlarında Tunus’un merkezinde düzenlenen terörle mücadele operasyonu sırasında 4 askerin yanı sıra ‘casus’ olarak tanımladığı 1 çobanı öldürdüğünü öne sürdü.

DEAŞ, propaganda aracı olarak kullandığı Al-Naba dergisi aracılığıyla yaptığı açıklamada, DEAŞ unsurlarının, 3 Şubat’ta Magila Dağı’nda teröristleri aramakla görevli bir askeri birliğe patlayıcı ile düzenlenen saldırıda 4 Tunus askerini öldürdüğü ifade edildi.

Açıklamada ayrıca, Sellum Dağı’nda askerler için casusluk yaptığı öne sürülen Ukba ed-Dibi isimli bir çobanı öldürdükleri de bildirildi.

Tunus Savunma Bakanlığı Sözcüsü Binbaşı Muhammed Zakri, 3 Şubat’ta AFP’ye bir açıklama yaparak, “Terörist unsurların izini sürmek için Magila Dağları’nda yapılan bir tarama operasyonu sırasında, özel yapım bir mayının patlaması sonucu 4 asker şehit oldu” ifadelerini kullanmıştı.

Başbakan Hişam el-Meşişi ise, “Bu olay, bizim terörizmle savaşmak ve onu yenmekten alıkoymayacak” şeklinde konuşmuştu.

Tunuslu yetkililer, 20 Aralık’ta Kasserin vilayetinde 20’li yaşlarda genç bir adamın başı kesilerek öldürüldüğünü duyurmuştu.

O dönemde, yerel basında genç adamın çoban olduğu ve katledilmeden önce silahlı bir grup tarafından kaçırıldığı bildirilmişti.

 


Editörün Seçimi

Multimedya