Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Tunus ilk aşı kampanyasını Mart ayına erteledi

Tunus ilk aşı kampanyasını Mart ayına erteledi

Cumartesi, 20 Şubat, 2021 - 12:30

Tunus Koronavirüsle Mücadele Bilimsel Komite üyesi el-Haşimi el-Vezir, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı aşı kampanyasının Mart ayına ertelendiğini duyurdu. Söz konusu duyuru, Tunus Sağlık Bakanlığı’nın daha önce yaptığı bir açıklamada, bu ayın ortasında ilk aşı partisinin geleceğini ve aşıların sağlık ekiplerine uygulanmaya başlayacağını belirtmesinin ardından geldi.

Sağlık Bakanı, basına yaptığı açıklamada, dozların teslimatının gecikmesi nedeniyle aşılama kampanyasının ertelendiğini ve bu gecikmeden Bakanlığın sorumlu olmadığını açıkladı. Bakan COVAX programı ve ABD’deki “Pfizer” aşı fabrikası içerisindeki teknik ve idari meselelerin, dozların ülkeye teslimatının gecikmesine neden olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanlığı 14 Şubat pazar günü, aşılama kampanyasına hazırlık olarak, aşının ilk partisinin gelmesinin ardından dozların uygulanmasına yönelik “beyaz operasyonu” gerçekleştirmişti. Sağlık Bakanı Fevzi Mehdi, operasyonun, aşılama kampanyası planının gerçekleştirilmesi için depolama merkezleri, aşılama merkezleri ve lojistik çalışmaların ne kadar hazır olduğundan emin olunmasını amaçladığını belirtti.

Tunus’un partiler halinde toplamda yaklaşık 11 milyon aşı teslim alması bekleniyor, koronavirüs ile mücadele kısımlarına göre alan tıbbi personellere tahsis edilen ilk parti aşılar yaklaşık 94 bin doz içeriyor. Tunus Sağlık Bakanlığı, İngiliz laboratuvarlarından yaklaşık bir milyon doz, ABD’deki laboratuvarlarından da bir milyon doz aşı daha teslim alınacağını ve aşıların Mart ayı başında teslim edilmesinin beklendiğini ayrıca ABD’de bulunan Pfizer laboratuvarlarından iki milyon doz alınacağını açıkladı.

Tunus’ta 33 yeni ölüm ve 899 yeni koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam can kaybı 7 bin 684’e ulaşırken, salgının başlangıcından bu yana kaydedilen toplam vaka sayısı 226 bin 15’e yükseldi. Diğer yandan 752 kişinin daha sağlığına kavuşması ile iyileşen hasta sayısı 186 bin 173’e yükseldi.


Editörün Seçimi

Multimedya