Şarkul Avsat Türkçe https://turkish.aawsat.com Şarkul El-Avsat gazetesi dünyaca en ünlü günlük Arapça gazetesi sayılır. Farklı dört kıtada bulunan 12 şehirde aynı anda basılmaktadır. http://feedly.com/icon.svg

Suriye’nin kuzeybatısında TSK’ya ait zırhlı bir araca saldırı

Suriye’nin kuzeybatısında TSK’ya ait zırhlı bir araca saldırı

Cuma, 26 Şubat, 2021 - 07:15
Suriye’nin kuzeybatısındaki Türk devriyesi (Şarku’l Avsat)

Suriye’nin İdlib kırsalında, dün devriye görevinde olan Türk kuvvetlerine ait zırhlı bir aracın bilinmeyen saldırganlar tarafından bir RPG tarafından hedef alınması sonucu bir Türk askeri yaralandı.

Bu olay, Türk ordusunun bölgede yoğun konuşlandırılmasıyla birlikte, İdlib şehri ile Kafarya köyü arasındaki yolda mayın patlamasının hemen ardından gerçekleşti.

Muhalif gruplarından bir yetkili, dün gece yarısı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait askeri konvoyun Kafarya yakınlarında İdlib’in güneyine doğru gittiği esnada kimliği belirsiz kişilerce RPG ile doğrudan hedef alınması sonucunda bir askerin yaralandığını iddia etti.

Söz konusu yetkili şu ifadelerle devam etti;

“Saldırının ardından bölge, Türk kuvvetlerinin RPG’nin atıldığı bölgeye doğru ağır ateş açmasına şahit oldu. Bunun ardından, Maarat Misrin’den İdlib şehrinin girişine kadar Türk kuvvetleri konuşlandı ve bölgeye ambulanslar geldi. Türk kuvvetleri, muhalefet gruplar ile birlikte kapsamlı bir tarama operasyonu gerçekleştirdi.”

Son dönemde İdlib ve çevresinde Türk noktaları ve devriyelerine yönelik çok sayıda saldırı gerçekleşti.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından 3 Şubat’ta yapılan açıklamada, Bahar Kalkanı Harekatı bölgesinde teröristlerin saldırısı sonucu yaralanan 1 askerin kaldırıldığı hastanede şehit olduğu bilgisi verildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ise, 10 Şubat’ta Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait üç zırhlı aracın İdlib kırsalındaki Urum el Coz ve Eriha arasındaki yolda devriye görevi yaptığı esnada bir zırhlı aracın yanında patlama yaşandığını öne sürerek, yaralılar olup olmadığına ilişkin herhangi bir bilgi vermedi.

Ancak, ‘Öncü Mücahid’ isimli bir örgüt, Türk askerlerini hedef alan saldırının sorumluluğunu üstelenerek, TSK’ya ait zırhlı aracın yanında el yapımı patlayıcının infilak ettiği anları gösteren fotoğrafları yayınladı.

SOHR ayrıca 4 Şubat’ta ise Halep’in doğu kırsalındaki El-Bab şehrinde Türk ordusuna patlayıcılardan sorumlu bir çavuşun, şehrin eski tarım binasında bulunan Hamza Tümeni merkezi girişine bırakılan el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu hayatını kaybettiğini öne sürdü.

Suriye’nin kuzeybatısındaki Gerginliği Azaltma Bölgesi, Türkiye ile Rusya arasındaki son ateşkes anlaşmasının Moskova’da 5 Mart 2020’de yürürlüğe girmesinden bu yana ihtiyatlı bir sükunete tanık oldu.

Ancak bu ateşkes, rejim güçlerinin muhaliflerin kontrolü altındaki alanlara, özellikle İdlib’in güney kırsalına gerçekleştirdiği füze saldırıları yoluyla neredeyse her gün yapılan ihlallerle delindi.

Rejim güçlerinin İdlib’in güneyini karadan hedef alması ve Hama’nın kuzeybatısındaki Gab Ovası bölgelerindeki hava saldırıları ile gerginlik son birkaç gün içerisinde benzeri görülmemiş bir şekilde arttı.

Rus savaş uçakları da, Gerginliği Azaltma Bölgesi’ndeki noktaları bu yıl ilk kez bombaladı.

Diğer yandan, Rus ve Türk kuvvetleri Haseke’nin kuzeyindeki Derbesiye kırsalında dün ortak bir devriye gerçekleştirdi.

Haseke kırsalındaki Rasulayn şehrinde ise, tavuk pazarında bir araca yerleştirilen patlayıcının uzaktan kumanda yöntemiyle infilak ettirilmesi sonucu 1’i çocuk, 1’i kadın olmak üzere 2 sivil hayatını kaybetti, 8 kişi de yaralandı.

Bu saldırı, bölgede 3 Şubat’ta meydana gelen son patlamadan sonra yaşanan ikinci patlama oldu.

 


Editörün Seçimi

Multimedya